W Warszawie spotkanie o ochronie zdrowia bez granic

Udostępnij:
Przygotowaniom do wprowadzenia dyrektywy transgranicznej UE poświęcone było warszawskie spotkanie pochodzących z 18 krajów gubernatorów Europejskiej Federacji Szpitali HOPE. To pierwsze spotkanie na takim szczeblu tej największej w Europie organizacji szpitalników w Polsce. - Wprowadzenie dyrektywy będzie trudniejsze niż początkowo się spodziewaliśmy - przestrzegali uczestnicy.
Było możliwe dlatego, że rok temu do HOPE przystąpiła największa polska organizacja zrzeszająca szpitale, Polska Federacja Szpitali.

Przedstawiciele narodowych organizacji – członków HOPE dzielili się doświadczeniami i wzajemnie informowali o postępie prac we wdrożeniu dyrektywy, która (pod licznymi warunkami co prawda ) umożliwi wszystkim obywatelom państw UE do korzystania ze świadczeń na terenie całej Unii.

– Przy przygotowaniach szczególną uwagę przykładać będziemy do kwestii powołania i współpracy narodowych punktów kontrolnych, wymiany informacji, powołania europejskiej sieci referencyjnej – zapowiadał Pascal Girel, dyrektor wykonawczy HOPE.

- To ogrom pracy, wysiłek dla dużych szpitali, a szczególnie tych mniejszych. Bo dyrektywa nakłada na nie szereg nowych obowiązków – mówił Marc Schreiner, gubernator reprezentujący w HOPE Niemcy. –Myśmy się o tym przekonali przygotowując odpowiedni system informatyczny dla naszych szpitali – dodawał.

W Polsce takiego systemu nie ma. Mało: nikt nie zabiera się za jego stworzenie. –Przygotowujemy natomiast odpowiednie prawo implementujące dyrektywę. Za wcześnie jednak mówić o szczegółach projektu – mówiła Elżbieta Tomaszewska reprezentująca na spotkaniu Ministerstwo Zdrowia.

- Wysiłek jednak warto podjąć i nie rozpatrywać go w kategoriach ile konkretny kraj zyska na dyrektywie. Najważniejsze, że zyskają pacjenci – konkludował Georg Baum, prezydent Rady Gubernatorów HOPE.

Europejska Federacja Szpitali i Ochrony Zdrowia w skrócie HOPE jest międzynarodową organizacją typu non-profit zrzeszającą narodowe związki szpitali. HOPE obejmuje około 80% łóżek szpitalnych UE. Misją HOPE jest promocja poprawy jakości ochrony zdrowia obywateli UE, określanie i monitorowanie wysokich standardów opieki szpitalnej oraz efektywności organizacyjnej i operacyjnej szpitali, a także innych usług zdrowotnych.

Na warszawskie spotkanie przybyło 18 delegatów stojących na czele narodowych organizacji członków HOPE. Nie przybył ani minister zdrowia, ani żaden z wiceministrów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.