W aptekarskich kieszeniach brakuje 52 milionów złotych!

Udostępnij:
W Polsce działa niespełna 15 tysięcy aptek. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 1 252 z nich ma niezapłacone w terminie zobowiązania.
- Od początku roku liczba dłużników z branży aptekarskiej zwiększyła się o prawie 12 procent, ale jeszcze bardziej gwałtownie wzrosło ich łączne zadłużenie, o ponad 30 procent - informuje "Polskieradio.pl". Z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że pod koniec listopada 2016 roku w rejestrze dłużników znajdowały się 1252 apteki. Ich łączne zadłużenie to 52,6 miliona złotych. W sumie miały one 508 wierzycieli i 6 125 zobowiązań. Dla porównania, na początku stycznia aptek-dłużników było 1 120, a ich łączne zadłużenie nie przekraczało 40 milionów złotych.

- W ciągu niespełna 11 miesięcy w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej liczba zadłużonych aptek wzrosła o prawie 12 procent, ale ich całkowite zadłużenie skoczyło w górę o ponad 30 procent. Średni dług wzrósł w tym czasie z 35,5 do 42 tysięcy złotych. Taka sytuacja może sugerować, że w branży dzieje się coś niedobrego, zwłaszcza że spora część nich to małe apteki, dla których taka kwota jest znaczącym obciążeniem – podkreśla Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów w rozmowie z portalem "Polskieradio.pl".ych

Większość, bo w sumie ponad 60 procent, aptecznych długów to zobowiązania wobec banków oraz funduszy sekurytyzacyjnych. Zadłużenie wobec nich jest bardzo podobne i sięga po około 16 milionów złotych. Kolejną pod względem wartości kategorię wierzycieli stanowi handel hurtowy i detaliczny, któremu apteki zalegają na ponad 7 milionów złotych. 85 procent tej kwoty to długi wobec hurtowników.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.