W kolejce do specjalisty: 2,5 miesiąca. Wydłuża się czas oczekiwania na wizytę u onkologa

Udostępnij:
Najnowszy raport Fundacji Watch Health Care – Barometr WHC pokazuje, że nadal nie istnieje dziedzina medycyny, w której pacjent nie napotykałby trudności w dostępie do świadczeń zdrowotnych, które powinny być mu zagwarantowane przez państwo.
Niepokojącym objawem niefektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej są utrzymujące się kolejki do podstawowych świadczeń specjalistycznych, jak wizyta u lekarza specjalisty, badanie diagnostyczne, zabieg operacyjny czy rehabilitacyjny.

- Wyniki aktualnego Barometru WHC (luty/marzec 2013 r.) pokazują, że Polacy czekają średnio 2,5 miesiąca na teoretycznie gwarantowane świadczenia zdrowotne. To nieco mniej w porównaniu do końca ubiegłego roku, gdy polscy pacjenci czekali w kolejkach ok. 2,7 miesiąca - pisze Iwona Zaczyk z WHC.

Na wizytę do niektórych specjalistów czeka się aż 7 miesięcy, jak w przypadku endokrynologa, niecałe 5 miesięcy do angiologa, czy 3,5 miesiąca do hematologa i nieco ponad miesiąc do onkologa! Szczególnie alarmujący jest fakt, że czas oczekiwania do onkologa wydłużył się prawie o miesiąc. Analizie zostało poddane wskazanie: mężczyzna; 38 lat; z usuniętym lewym jądrem (z powodu potwierdzonego badaniem histopatologicznym złośliwego nowotworu jądra – nasieniak) w zdjęciu RTG wykryto zmiany przerzutowe do płuc. Choroba takiego pacjenta w ciągu 5 tygodni może się znacznie rozwinąć i istotnie pogorszyć jego rokowania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.