W polskich naukowcach siła. Podbili Targi Innowacji w Brukseli.

Udostępnij:
Podczas 62. Światowych Targów Brussels Innova 2013 wynalazcy z Polski zdobyli główną nagrodę jury, 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii młody wynalazca.
Laureatem głównej nagrody jury został zespół z Katedry Anatomii na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doceniono stworzony przez nich interaktywny system fuzji morfologicznej struktur, jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D. Narzędzie to może być wykorzystywane podczas planowania operacji chirurgicznych czy biopsji. Jego twórcami są Jerzy Gielecki, Michał Chlebiej, Anna Żurada i Andrzej Rutkowski.
Prestiżową nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) otrzymały polskie badaczki za kompozyt bioaktywny oraz sposób wytwarzania kompozytu bioaktywnego, czyli tzw. sztuczną kość. Stworzyły ją Grażyna Ginalska, Anna Belcarz, Anna Ślósarczyk i Zofia Paszkiewicz z firmy Medical Inventi Sp. z o.o.
Wyróżniono także naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej za system Cyber Oko, który bada czy pacjenci zdiagnozowani jako osoby w stanie wegetatywnym są świadomi.
Zaś złoty medal z wyróżnieniem zdobył projekt „Mówiące Mapy”, czyli aplikacja na system Android wspomagająca poruszanie się niewidomych po mieście. Opracowany został w Katedrze Systemów Geoinformatycznych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym OPEGIEKA Sp. z o.o.
Doceniono i wyróżniono naukowców z Centrum Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Śląskiej oraz Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM za system, który pozwala ocenić stan rany oraz ułatwia kontrolę postępu jej gojenia.
Jury odznaczyło także złotym medalem z wyróżnieniem badaczy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie za nowy typ leków przeciwbólowych przeznaczonych zwłaszcza do leczenia chronicznego bólu nowotworowego.
Jury przyznało Polakom cztery złote medale w kategorii „Młody Wynalazca”, m.in. za latarkę dla niewidomych, która ułatwia osobom niepełnosprawnym poruszanie się.
Polacy naukowcy podczas targów zaprezentowali 93 wynalazki, które zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, a następnie ocenione przez grono 90 ekspertów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.