WUM: Nowatorski zabieg przezskórnej plastyki tętnic płucnych

Udostępnij:
W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadzono nowatorski zabieg przezskórnej plastyki tętnic płucnych (BPA) w leczeniu ciężkiego nadciśnienia płucnego o etiologii zakrzepowo-zatorowej.
Pierwszy tego zabieg w WUM wykonał zespół lekarzy z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowej. Wykonano go u 80-letniej chorej z ciężkim nadciśnieniem płucnym spowodowanym brakiem rekanalizacji skrzeplin tętnic płucnych po przebytej przed dwoma laty ostrej zatorowości płucnej. Ze względu na obwodową lokalizację skrzeplin, wysokie ryzyko operacyjne wynikające między innymi z zaawansowanego wieku chorej oraz licznych schorzeń współistniejących pacjentka została zdyskwalifikowana z leczenia chirurgicznego tj. trombendarteriektomii tt. płucnych. Skuteczny zabieg balonowej plastyki tętnic płucnych istotnie poprawił stan chorej oraz parametry krążenia płucnego. Przeprowadził go zespół Pracowni Hemodynamiki Kliniki - operatorami byli dr n.med. Marek Roik i dr Dominik Wretowski, przy współpracy z prof. Olgierdem Rowińskim z II Zakładu Radiologii WUM.
Balonowa plastyka tętnic płucnych (BPA) jest nowatorską opcją terapeutyczną w leczeniu chorych z nieoperacyjnym nadciśnieniem płucnym o etiologii zatorowo -zakrzepowej. W Europie procedurę taką wykonują pojedyncze wysokospecjalistyczne ośrodki, zaś w Polsce Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowej WUM jest drugim ośrodkiem wykonującym BPA. Zabieg ten był po raz pierwszy w Polsce wykonany pod kontrolą ultrasonografii śródnaczyniowej i z wykorzystaniem cząstkowej rezerwy przepływu (FFR), co zwiększyło bezpieczeństwo i skuteczność plastyki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.