Walczą z AIDS!

Udostępnij:
Co w tym roku działo się w Warszawie z okazji "Światowego dnia walki z AIDS", który przypada na 1 grudnia? Wiele. Były happeningi uliczne, przedstawienie teatralne, punkty testowania otwarte dłużej niż zwykle, ekspercka konferencja i wręczenie nagród w konkursie "Pozytywnie Otwarci".
- Kluczem do powstrzymania epidemii jest testowanie i edukacja – mówi Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy "Gilead Sciences Poland", która w ostatnich pięciu latach przeznaczyła prawie milion złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS. To właśnie dlatego tak ważne jest "świętowanie" tego dnia.

W tym roku "świętowanie" miało formę między innymi przejazdu samochodu wyświetlające na fasadach budynków czerwone kokardki przypominające o zagrożeniu epidemią. Celem tego było zwróceni uwagi Polaków, na fakt, że zakazić się HIV może dosłownie każdy. Poza "samochodowym happeningiem" odbyła się również konferencja „Człowiek Żyjący z HIV w Rodzinie i Społeczeństwie". Jej temat to profilaktyka, nowoczesne leczenie i obciążenia związane z życiem z wirusem. A wieczorem wręczono statuetki "Pozytywnie Otwarci". Nagrody otrzymali laureaci piątej edycji konkursu na najlepsze projekty z zakresu upowszechniania wiedzy na temat HIV/AIDS oraz profilaktyki wirusa.

Konkurs "Pozytywnie Otwarci" skierowany jest do organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych i publicznych placówek ochrony zdrowia, a jego celem jest promowanie wiedzy oraz zachęcenie jak największej liczby osób do podjęcia działań w dwóch ogólnych obszarach. Chodzi o edukację i aktywizację w obszarze HIV/AIDS, jako przejaw wsparcia dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, a także o profilaktykę, jako podstawowy element zapobiegania zakażeniom HIV wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań ryzykownych.

Laureaci to (po dwukropku informacja za co zostali nagrodzeni): Fundacja Dobry Dotyk: "Risky Adventure”, Fundacja Edukacji Społecznej: „Kobieta w terapii ARV – problemy, wyzwania, oczekiwania”, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa: „Pozytywna profilaktyka”, Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: „Festiwalowa sex edukacja”, Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: „Gra terenowa”, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland: „Tramwaj zwany pożądaniem”, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”: „Algorytm +”, Polskie Towarzystwo Higieniczne – odział śląski: „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej: „Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV”, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – odział terenowy w Poznaniu: „Przygotowanie edukatorów do realizacji projektu edukacji rówieśniczej Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV, w województwie wielkopolskim.”, Społeczny Komitet ds. AIDS: „Networking skierowany do singli”, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem": „Motywacja do zmiany ryzykownych zachowań seksualnych osób niepozostających w stałych związkach poprzez uczestnictwo w grupach wsparcia oraz poradnictwo indywidualne”, Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS ,,Bądź z Nami": Budowanie kompetencji zdrowotnych osób HIV + ,,Czas na zdrowie"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.