Watykan o zdrowiu publicznym

Udostępnij:
Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, przedstawił stanowisko Stolicy Apostolskiej na forum Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.
- Nasza delegacja z zadowoleniem przyjmuje politykę, aby zdrowie było priorytetem przy określaniu najbliższych celów światowego rozwoju. To, co musimy jednak zrobić, to zdefiniować ważne dla zdrowia cele w sposób właściwy i przekonywujący – mówił abp Zimowski. I kontynuował: - Ze względu na znaczny wpływ chorób niezakaźnych zarówno na zachorowalność, jak i śmiertelności we wszystkich częściach świata, Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjmuje proponowany plan globalnych działań na rzecz zwalczania chorób niezakaźnych w latach 2013-2020. Co więcej, jesteśmy szczególnie zadowoleni, że plan potwierdza kluczową rolę społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacji opartych na wierze, w celu mobilizacji i zaangażowania rodziny i społeczności do zapobiegania i leczenia takich chorób, zanim spowodują one przedwczesną śmierć tysięcy ludzi.

Szef watykańskiej dykasterii ds. służby zdrowia podkreślił, że świat potrzebuje rozwoju zintegrowanego, a nie tylko ekonomicznego. Kwestie zdrowia nie powinny być oddzielane od spraw rozwoju, by w pełni odpowiadać na potrzeby każdego człowieka. - Naszym zdaniem wielce trzeba cenić człowieka, każdego człowieka, wszelką ludzką społeczność i całą ludzkość – przypomniał arcybiskup słowa encykliki Populorum Progressio.
Stolica Apostolska w pełni uznaje podjęte wysiłki na rzecz ochrony życia kobiet i dzieci za pomocą dostępnych zasobów ekonomicznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podejmowane kroki finansowe muszą szanować życie i godność kobiet i dzieci na każdym etapie ich życia, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tym aspekcie szczególnie niepokoi fakt, że między pewnymi przyjętymi rekomendacjami, prócz tych, które rzeczywiście ocalają życie, są i takie, których skutkiem jest aborcja.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.