Ważne dla kardiologów!

Udostępnij:
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię preparatu Loreblok, stosowanego w terapii nadciśnienia tętniczego i przewlekłej niewydolności serca.
Decyzja zapadła po otrzymaniu przez GIF pisma, w którym podmiot odpowiedzialny - Orion Corporation- poinformował o konieczności wycofania produktu po wpłynięciu reklamacji. W przypadku wycofanej serii BW042001A zaistniało bowiem podejrzenie wystąpienia wady jakościowej produktu - polegającej na różnicy w smaku niektórych z tabletek.
Substancją czynną preparatu jest losartan. Jest to substancja należąca do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II (). Działanie tych leków polega na zniesieniu działania angiotensyny II poprzez zablokowanie jej specyficznych receptorów (leki te często oznaczane są skrótem ARB, który pochodzi od angielskiej nazwy Angiotensin II Receptor Blockers). Angiotensyna II jest substancją powodującą skurcz naczyń krwionośnych oraz stymulującą uwalnianie aldosteronu, czego skutkiem jest zwiększenie ciśnienia tętniczego. Działanie losartanu, podobnie jak innych leków z tej grupy, skutecznie blokuje możliwość połączenia angiotensyny II z jej specyficznym receptorem, co uniemożliwia jej działanie i w rezultacie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia stężenia aldosteronu i obniżenia ciśnienia tętniczego. Preparaty z tej grupy stosowane są jako leki obniżające ciśnienie tętnicze oraz w leczeniu i profilaktyce chorób układu sercowo–naczyniowego. U chorych z niewydolnością serca zmniejszają opór naczyniowy, co poprawia warunki hemodynamiczne, zwiększa wydolność wysiłkową i poprawia stan kliniczny. Wywierają ochronny wpływ na nerki zwalniając tempo rozwoju związanych z wysokim ciśnieniem i cukrzycą zaburzeń czynności nerek.
Obniżenie ciśnienia tętniczego po przyjęciu pojedynczej dawki losartanu utrzymuje się przez 24 godziny. Pełny rozwój działania przeciwnadciśnieniowego wymaga zwykle 3.–6. tygodni stosowania preparatu i utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania.
Preparat jest wskazany:
• w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego
• w leczeniu chorób nerek u chorych na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2 z białkomoczem nie mniejszym niż 0,5 g/dobę w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi
• w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u chorych po 60. roku życia, jeżeli stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitorów ACE) jest niewskazane; frakcja wyrzutowa lewej komory serca nie większa niż 40 %, stan stabilny
w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu u chorych z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca.

Pełna wersja decyzji GIF:

http://www.gif.gov.pl/rep/gif/pdf-y/WC/2013/WC_2013-08-01-062.pdf
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.