Wciąż za mało transplantacji w stosunku do oczekujących

Udostępnij:
Transplantacja to w dalszym ciągu temat tabu w naszym społeczeństwie? Dlaczego? Ludzie nie są pewni, że narządy pobierane są od dawców martwych. Tymczasem nie można mylić śmierci mózgowej ze śpiączką. We wrześniu wykonano jedynie 124 przeszczepienia. Oczekujących było znacznie więcej, bo 1512 osób.
26 października był Światowym Dniem Donacji i Transplantacji w Polsce obchodzony pod hasłem „Dawca narządów – dawcą życia”. Jak podaje PAP w całym 2014 roku wykonano 1206 przeszczepień. To w dalszym ciągu mniej niż potrzeby, ale środowisko transplantologów robi wszystko, aby upowszechniać tą formę ratowania życia. Przeszczepiać można nerki, wątrobę, serca, płuco oraz szpik kostny w przypadku ostrej niewydolności narządowej lub chorób szpiku.

Jak informuje Poltransplant, który koordynuje pobieranie i przeszczepianie narządów oraz prowadzi rejestry dawców, niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Jednak większość narządów i tkanek do przeszczepienia - nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito i rogówkę - pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie, oraz kiedy zostały już u nich wyczerpane wszystkie możliwości leczenia i stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową.

Osoby, które nie chcą, by po śmierci pobrano ich narządy do transplantacji, powinny to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów wprowadzonym przez Poltransplant (można to zrobić osobiście, listownie lub przez formularz na stronie internetowej). Transplantolodzy alarmowali wcześniej, że rejestr sprzeciwów się powiększa, a każde wyrażone zdanie z wahaniem o śmierci mózgowej tylko nasila obawy ludzi przed oddaniem swoich narządów po śmierci.

PAP przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli ktoś za życia nie wyraził sprzeciwu, lekarze mogą pobrać od niego narządy i tkanki, zgoda rodziny nie jest wymagana. Jednak w praktyce lekarze zawsze rozmawiają o pobraniu narządów z najbliższymi zmarłego. Rodzina jednak nie jest pytana o zgodę na przeszczep, ale o to, jaka była wola zmarłego w tej sprawie za życia.

Według statystyk Poltransplantu do końca września wykonano 1146 przeszczepów narządów od zmarłych dawców oraz 60 od dawców żywych. Najczęściej przeszczepianym narządem jest nerka; w tym roku wykonano 803 takich transplantacji, w których narząd pobrano od zmarłego dawcy oraz 32, w których narząd pochodził od żywego dawcy. Często przeszczepianym narządem jest również wątroba - do końca września wykonano w Polsce 244 transplantacje, w których narząd pochodził od zmarłego dawcy, i 28, w których przeszczepiono fragment wątroby od dawcy żywego.

Jak podaje Poltransplant, w tym roku wykonano również 56 transplantacji serca, 29 łącznych przeszczepień nerki-trzustki, trzustki, wysp trzustkowych oraz 14 przeszczepów płuc. Było również 553 przeszczepów rogówki oraz jeden przypadek przeszczepu kończyny górnej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.