Wejście w życie nowej listy leków refundowanych

Udostępnij:
W projekcie nowej listy refundacyjnej, która obowiązuje od 1 września 2013 r., pojawiła się nowa substancja czynna oraz rozszerzono wskazania dla 4 innych substancji. Zmiany zwiększają dostęp do nowoczesnych terapii, szczególnie dla pacjentów chorych na cukrzycę.
INFARMA jako reprezentant innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego docenia ostatnie decyzje Ministerstwa Zdrowia szczególnie w zakresie wprowadzenia na listę refundacyjną insuliny glargine w cukrzycy typu II, o którą producent, a także środowisko diabetologiczne i pacjenci, zabiegał od 10 lat. Jest to niewątpliwy przełom, szczególnie że Polska była jednym z ostatnich krajów Europy, w których ta substancja refundowana była wyłącznie w bardzo wąskim zakresie i to tylko od roku (rzadziej występująca cukrzyca typu I). Zdaniem INFARMY, jest to jedna z istotniejszych zmian na liście od czasu wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

„Cieszymy się, że zwiększa się dostęp polskich pacjentów do nowoczesnych terapii, chociaż tempo i zakres tych zmian następują powoli. Na pewno najistotniejszą decyzją na nowej liście jest refundacja insuliny glargine w cukrzycy typu II. Pozostałe istotne modyfikacje polegają na zmianie sposobu finansowania leku, który do tej pory dostępny był w chemioterapii niestandardowej oraz rozszerzaniu wskazań leków w ramach programu lekowego leczenia stwardnienia rozsianego. Kurs obrany przez Ministerstwo Zdrowia to dobry kierunek" – powiedział Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

INFARMA zwraca uwagę, że specyfiką polskiego rynku jest długie oczekiwanie na refundację leków. Nowe leki rejestrowane są szybko, ale nie oznacza to dostępności dla pacjentów. Szczególnie dotyczy to leków szpitalnych, stosowanych w najcięższych schorzeniach, gdzie zgodnie z przepisami nie istnieje możliwość zakupu leku przez pacjenta. Dopóki więc nie zapadnie decyzja o refundacji albo pacjent nie otrzyma indywidualnej zgody na zastosowanie terapii, lek nie jest dla niego dostępny w żaden sposób.
Należy podkreślić , że w 2012 r. w budżecie NFZ na refundacje leków nie wykorzystano prawie 2 mld zł. Dodatkowo w 2012 roku NFZ pozyskał około 124 mln zł z tytułu instrumentów dzielenia ryzyka. Nowoczesne leki, które pojawiły się w tym czasie na listach, w niewielkim stopniu odzwierciedlają skalę oszczędności dokonanych w obszarze refundacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.