Wiceminister Neumann: skończymy z fikcją i wpiszemy do ustawy możliwość świadczenia przez szpitale komercyjnych usług

Udostępnij:
Sławomir Neumann, który był jednym z gości konferencji naukowej w Uczelni Łazarskiego pod hasłem "Optymalny model organizacji systemu ochrony zdrowia", poinformował m.in., że do przygotowywanego projektu ustawy wpisana zostanie możliwość udzielania przez szpitale komercyjnych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z NFZ.
Ów zapis ma dotyczyć wszystkich szpitali, niezależnie od ich struktury organizacyjnej, i mówić o tym, że szpitale będą mogły udzielać świadczeń komercyjnych poza kontraktem z NFZ. Zapowiada zmiana znajdzie się w ustawie o działalności leczniczej. – Chcemy to precyzyjnie opisać, aby nie zostawić wątpliwości, kiedy i jak można prowadzić działalność komercyjną poza Narodowym Funduszem Zdrowia, opisując też gwarancje dla pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń opłacanych przez NFZ – mówił wiceminister Neumann. Zaznaczył, że już teraz jest to teoretycznie możliwe, choć wielu właścicieli szpitali ma wątpliwości i nie wykorzystuje potencjału swoich placówek w obawie przed sankcjami. Zaznaczył też, że trzeba skończyć z pewną fikcją, z którą mamy do czynienia w wielu miejscach, gdzie zakłada się fundacje, by móc komercyjnie świadczyć usługi.
Nowym rozdziałem, o którym wspomniał wiceminister, mają być też szpitale kliniczne. – Zapowiadany przez nas projekt ustawy o szpitalach klinicznych jest w uzgodnieniach wewnętrznych, a w czerwcu powinien trafić do uzgodnień zewnętrznych. Resort proponuje m.in. zapis, że jedna uczelnia może prowadzić jedną spółkę prowadzącą szpital lub kilka szpitali. Ma to znacznie ułatwić zarządzanie – tłumaczył. W projekcie mają znaleźć się także zapisy gwarantujące w szpitalach klinicznych odpowiednią liczbę łóżek z różnych specjalizacji, aby można było realizować funkcje dydaktyczną. – Chodzi o gwarancję, że studenci, lekarze, pielęgniarki i inne specjalności medyczne będą mieć pewność, że państwo gwarantuje im warsztat i możliwość kształcenia – zaznaczył wiceminister. Przypomniał, że toczą się rozmowy z ekspertami dotyczące przedstawionych przez resort planów związanych z decentralizacją NFZ, tworzeniem regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego oraz wprowadzeniem systemu dodatkowych ubezpieczeń. – Ubezpieczenia dodatkowe to szansa na lepsze wykorzystanie środków, które już dziś trafiają do systemu ochrony zdrowia z prywatnych kieszeni pacjentów. Chcemy, by były one masowym, nie ekskluzywnym produktem. Szukamy w tej materii rozwiązań i przyznaję, że pojawiają się bardzo ciekawe pomysły, które sprawią, że będą one także wsparciem dla systemu publicznego – podkreślił.
Wiceminister odniósł się też do inwestowania w ochronę zdrowotną na poziomie regionów. – Mamy wrażenie, że wiele inwestycji w regionach jest chybionych. Dotyczy to szczególnie projektów unijnych, gdzie decyzja o inwestycji zapada z przyczyn politycznych, a nie merytorycznych czy zdrowotnych. Dlatego chcielibyśmy politykę regionalną móc prowadzić bardziej skutecznie i mieć do tego narzędzia – puentował wiceminister Sławomir Neumann.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.