Więcej pacjentów z uprawnieniami do świadczeń

Udostępnij:
PPOZ informuje, że poprawia się stan danych uprawnionych do świadczeń Polaków. Zmniejsza się liczba świecących się na czerwono w eWUŚ. W lutym ich było 7,4 procent wobec 7,8 proc. w styczniu 2015 roku. Do znacznej poprawy spływu danych przyczyniły się rozmowy z ZUS i KRUS; wzrosła liczba zgłoszeń dzieci do ubezpieczenia przez rodziców.
Trwają prace mające na celu pilne rozwiązanie problemu zgłaszania uprawnień do świadczeń dla młodzieży uczącej się do 26 roku życia, a pojawiającej się w CWU jako nieuprawnionej. To pierwsze, widoczne efekty intensywnych rozmów prowadzonych od początku roku przez PPOZ z Ministrem Zdrowia i NFZ.– Tak, jak obiecaliśmy, nie odpuszczamy – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, po kolejnym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia.

Spotkanie to efekt ustaleń Porozumienia z 17 grudnia 2014 roku dotyczącego dalszej analizy zmian organizacyjnych i legislacyjnych, związanych z podstawową opieką zdrowotną, a w szczególności spraw omawianych na spotkaniu 18 lutego 2015 i ustaleń grudniowych.

17 kwietnia w dyskusji wzięli udział przedstawiciele kilku resortów MZ z Ministrem Piotrem Warczyńskim na czele oraz przedstawiciele Centrali NFZ. Odbyły się również rozmowy z Ministrem Bartoszem Arłukowiczem. PPOZ reprezentowali Bożena Janicka i Jarosław Król.

Najwięcej uwagi poświęcono tematowi „Funkcjonowanie systemu eWUŚ – „czerwone światła” a uprawnienia”.

- Nadal utrzymuje się daleka rozbieżność w ilości „czerwonych świateł” w poszczególnych województwach ( świętokrzyskie – 5,1 proc. , opolskie- 10,6 proc.). Stan uprawnionych do świadczeń Polaków , wykazanych w CWU stanowi w lutym 2015 populację 34 milionów – podkreśla Bożena Janicka.

Centrala NFZ poinformowała zgromadzonych o prowadzonych stałych rozmowach z ZUS i KRUS co sprawiło w jej ocenie znaczną poprawę spływu danych, omówiono gorący problem „stycznia 2015” w CWU oraz wskazano na wzrost zgłaszania dzieci do ubezpieczenia przez rodziców, czyli tendencje spadkowe ilości „DN”-ek (dzieci uprawnionych a nieubezpieczonych).

Efektem wniosków i pism słanych na ręce Ministra Zdrowia przez PPOZ oraz rozmów z lutego są podjęte przez resort prace mające na celu pilne rozwiązanie problemu zgłaszania uprawnień do świadczeń dla młodzieży uczącej się do 26 roku życia, pojawiającej się w CWU jako nieuprawnionej.

- Zgodnie z proponowanym już wcześniej rozwiązaniem - weryfikatorem mają być szkoły i uczelnie - „2 razy w roku” z podaniem danych do CWU, gdzie uprawnienie to pozostanie nadrzędnym uprawnieniem ucznia/studenta do świadczeń zdrowotnych. Ta zmiana ustawowa została już skierowana na obrady Komitetu Rady Ministrów – informuje prezes Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ przypominają jednocześnie, że funkcjonowanie oświadczeń w POZ dla czerwonych świateł w e-WUŚ, które każdorazowo złożone i potwierdzone w deklaracji POZ - pozostaje ważne (finansowane) przez kolejne 3 miesiące od daty ostatniego oświadczenia.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie stanu rozliczeń za styczeń i luty 2015 w POZ w całej Polsce - również skutków po proteście styczniowym, a podsumowując 2014 rok - przedstawiciele Centrali NFZ poinformowali o wzroście ilości wykonanych świadczeń- porad lekarza POZ (ponad 147 milionów!), i to bez patronatów, bilansów, badań diagnostycznych (tych w 2014 lekarze POZ wykonali dodatkowo ponad 100 milionów!).

PPOZ wskazało na brak - i to nadal - regulacji w zakresie koniecznych zmian i doprecyzowania sprawozdawczości w POZ – kodowanie porad lekarskich, zniesienia ICD-9 do karty DILO, porad cukrzycy w POZ, określenia katalogu badań diagnostycznych do Pesela, wskaźnika diagnostycznego - czyli zmiany rozporządzenia o gromadzeniu danych, oraz wydania Zarządzenia Prezesa NFZ w tym obszarze.

- Sprawa wymagała pilnej rozmowy z Ministrem Bartoszem Arłukowiczem, co uczyniliśmy i przekazaliśmy na spotkaniu sprawę osobiście ministrowi Arłukowiczowi, oczekując pilnej realizacji grudniowych ustaleń – dodaje prezes.

Spotkanie było okazją do ponownego wystąpienia o informacje o stanie zmian legislacyjnych zapowiadanych od kilku lat, a dotyczących postępowania z oryginałem dokumentacji, wynikających z Ustawy o Rzeczniku Prawa Pacjenta. Minister poinformował, że jest w trakcie procedowania, a nowelizacja ustawy została skierowana pod obrady Rady Ministrów. PPOZ poinformowało o podejmowanych w tym zakresie działaniach i konieczności interwencji może nie tylko MZ.

Nie zapomniano oczywiście o pakiecie onkologicznym, który nadal budzi wiele niejasności. PPOZ ponownie skierowało pytanie do Centrali NFZ i MZ o termin przekazania formatu komunikacji w zakresie rejestracji i generowania kart DILO , którego do dziś brak.

– Minister poinformował, że wymaga to dalszych prac z powodu dopracowywania karty i planowanych tam zmian, a następnie dopiero zostanie opracowany informatycznie czyli zostanie określony format, co potwierdzili przedstawiciele NFZ. Termin na razie nie został wskazany – mówi Bożena Janicka.

PPOZ ponownie wskazało na konieczność zmiany w ustawie – i umożliwienie dalszego udzielania świadczeń obecnie pracującym lekarzom POZ, którzy pracowali posiadając listy POZ przed 2007 rokiem (w tym pozostawienie ważności deklaracji zarówno dzieci jak i dorosłych). Minister i uczestniczące w spotkania departamenty MZ oraz przedstawiciele NFZ jednogłośnie potwierdzili ten kierunek, zalecając opracowanie takiej zmiany ustawowej – bezterminowej, która będzie pilnie procedowana.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.