Wszyscy pacjenci szpitali będą musieli mieć mieć metkę

Udostępnij:
Od nowego roku szpitale muszą zapewnić pacjentom specjalny system identyfikacji. Lekarz czy pielęgniarka odczytają jego dane już nie tylko z karty informacyjnej, ale ze specjalnej opaski.
Takie zmiany wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia z 20 września 2012 r. w sprawie sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku (Dz. U. poz. 1098). Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z nimi pacjenta zaopatruje się w znak identyfikacyjny przy przyjęciu do szpitala, po ustaleniu jego tożsamości. Osoby, które np. są bezdomne albo nie posiadają żadnego dowodu tożsamości, dostają identyfikator z oznaczeniem „NN” i numerem.

W przypadku noworodków opaski z informacjami są zakładane przy matce lub osobie bliskiej obecnej przy porodzie. Dane nowo urodzonego dziecka mogą być również umieszczone na zdjęciu.
Opaskę zakłada się na nadgarstek pacjenta, a gdy jest to niemożliwe albo niewskazane, to na kostkę nogi. Powinna ona być zapięta w sposób zapewniający jej utrzymanie się w ciągu całego pobytu chorego w szpitalu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.