Wszyscy wrogowie i przyjaciele marihuany

Udostępnij:
Czy w Polsce powinna być zalegalizowana medyczna marihuana? Prawnicy przypominają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku. Wskazywał on, że nie ma przeciwwskazań do zmiany przepisów, jeżeli w grę wchodzi dobro pacjenta.
-Dyskusja na ten temat wróciła, gdy dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie nakazała jednemu z lekarzy przerwanie eksperymentalnej terapii u dziewięciorga małych pacjentów. Neurolog leczył ich preparatem na bazie konopi indyjskich. Zdaniem dyrekcji Centrum Zdrowia Dziecka, lekarz został zawieszony, bo nie wykazał skuteczności prowadzonej terapii – podaje Polskie Radio.

Prawnik Łukasz Chojniak uważa, że odpowiednia regulacja prawna pozwoliłaby na uniknięcie podobnych historii. Jak mówi, chodzi przecież o dobro pacjentów. Przypomina, że eksperymentalne leczenie jest w Polsce dopuszczalne, ale dość ryzykowne, zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. To, o czym mówi Trybunał Konstytucyjny, to wprowadzenie prawa, które tę kwestię by regulowało. Oczywiście pod określonymi warunkami i przy zachowaniu pewnych procedur - wyjaśnia prawnik.

Konstytucjonalista, profesor Marek Chmaj, sytuację, w której znajduje się Polska nazywa groteskową. Jak mówi jest wiele miejsc w Unii Europejskiej, gdzie medyczna marihuana jest legalna. Wystarczy wsiąść w samolot i w wybranym kraju przejść legalną kurację. Problemem dla niektórych może być jednak bariera finansowa.

I to jest taka rażąca nierówność. Bogatsi mają możliwość stosowania innych leków. Ubożsi są skazani na to, co jest legalnie dopuszczone do sprzedaży w Polsce - mówi Marek Chmaj.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.