Wyniki badań poznańskich naukowców nt. raka piersi na łamach „Nature”

Udostępnij:
Mechanizm molekularny powstawania nowotworu piersi jest prostszy niż przypuszczano - taki wniosek płynie ze wspólnych badań genomu raka piersi, w których uczestniczył zespół poznańskich naukowców pod kierunkiem dr Macieja Wiznerowicza z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Wyniki opublikowano w najnowszym numerze "Nature".
Dotychczas podejrzewano, że rak piersi jest chorobą spowodowaną przez wiele czynników genetycznych oraz środowiskowych między innymi styl życia chorych. Sekwencjonowanie DNA w komórkach rakowych chorych wykazało ponad 30 mutacji co pozwoliło na klasyfikację raka piersi do jednej z czterech głównych grup.
Wyniki badań wskazują m.in., że kobiety w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi są również bardziej narażone na zachorowania na raka jajnika.

Poznańscy badacze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uczestniczą w międzynarodowym projekcie badania genomu raka The Cancer Genome Atlas (TCGA). Celem projektu TCGA jest opracowanie atlasu genomu nowotworów w oparciu o analizę molekularną kilkunastu tysięcy próbek guzów pochodzących z 20 typów nowotworów. Projekt rozpoczęto w zeszłym roku, a jego budżet wynosi 300 mln dolarów i jest w całości finansowany przez Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) w USA przez okres 5 lat. - podaje Onet.pl

Wyniki analiz prowadzonych przez poznański zespół istotnie pogłębią wiedzę na temat mechanizmów powstawania i rozwoju raka. W efekcie -jak zapowiada dr Maciej Wiznarowicz -uzyskane wyniki przyczynią się do opracowania nowych metod zapobiegania, diagnostyki oraz leczenia wielu typów nowotworów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.