Z jaskrą mogą wygrać samorządy: gminne, powiatowe, wojewódzkie…

Udostępnij:
Zaangażowanie władz samorządowych we wczesną diagnostykę jaskry to jedyna szansa na zmniejszenie liczby niewidomych w naszym kraju - apelują eksperci.
-Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę oraz partnerzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Jaskra nie boli – kradnie wzrok”, w tym Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcja Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polski Związek Niewidomych i Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich zachęcają samorządy do realizowania zdrowotnych programów wczesnego wykrywania jaskry – pisze „Portal Samorządowy”

Aby ułatwić jednostkom samorządów terytorialnych przygotowanie efektywnego programu diagnostyki jaskry Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich opracowało przykładowy schemat programu oraz oddało do dyspozycji władz samorządowych ulotkę edukacyjną na temat choroby. Wszystkie materiały można bezpłatnie pobrać na stronie – www.szmp.pl.

Przygotowano też przykładowy program badań przesiewowych w kierunku wczesnego rozpoznania jaskry.

Jak pisze portal jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna . W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby - w 90% przypadków jaskra przebiega bezobjawowo . Osoby nieświadome swojego schorzenia dowiadują się o nim przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego.

W Polsce aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.