ZUS zaoszczędzi 180 mln zł, lekarze stracą

Udostępnij:
Rząd ma przyjąć w najbliższym czasie założenia do projektu ustawy, która zastąpi papierowe druki L-4 i wprowadzi zwolnienia elektroniczne.
Według ZUS, przyniesie to same korzyści – ukróci symulowanie chorób, możliwości wystawiania lewych zwolnień, przyniesie 180 mln zł oszczędności i pozwoli skontrolować lekarzy. Tymczasem medycy nie pławią się w urzędniczym optymizmie. - Wprowadzenie nowego systemu wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy z powodu choroby będzie się wiązało z nałożeniem na lekarzy nowych obowiązków związanych z obsługą informatyczną systemu i weryfikacją danych. Założenia projektu ustawy nie wyjaśniają, czy lekarz uprawniony do orzekania o niezdolności do pracy będzie musiał posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym i czy ewentualne koszty zakupu takiego podpisu i jego używania przejmie na siebie ZUS – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.
Projektowane przepisy zakładają, że lekarz wystawiający zaświadczenie o niezdolności do pracy będzie miał w ramach swojego profilu informacyjnego dostęp do danych swojego pacjenta jako ubezpieczonego, członków jego rodziny w razie zwolnienia w celu sprawowania osobistej opieki oraz do danych płatnika składek pacjenta. Przewiduje się również, że dane te będą automatycznie zapisywane w zaświadczeniu lekarskim, a pacjent będzie musiał potwierdzić aktualność tych danych. - Założenia do projektu nie wskazują jednak, jak rozwiązać problem, gdy pacjent oświadczy, że dane importowane automatycznie z profilu ubezpieczonego są nieaktualne. Wątpliwości budzi to, czy w tej sytuacji system elektroniczny w ogóle pozwoli lekarzowi wydrukować zaświadczenie, czy lekarz będzie miał możliwość wpisania na zaświadczeniu aktualnych danych oraz czy nie będzie musiał odesłać chorego, by zaktualizował dane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Sytuacja, w której lekarz będzie musiał odmówić wydania zaświadczenia choremu z uwagi na brak aktualnych danych w systemie elektronicznym byłaby nie do zaakceptowania przez środowisko lekarskie – dodaje Maciej Hamankiewicz, który zwraca uwagę także na to, że dla wielu lekarzy nowy system będzie wiązał się z koniecznością poniesienia wydatków na sprzęt informatyczny oraz software.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.