Za lat 5-10-15. Gdzie będzie nasza służba czy też jak kto woli ochrona zdrowia

Udostępnij:
Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy sesji „Wizja systemu: perspektywa za 5, 10 i 15 lat” podczas konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia”. Początek o 9.30 w środę, na Zamku Królewskim w Warszawie. Czy stać nas nad ponadpartyjną wizję systemu?
Moderatorami będą Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED i Janusz Michalak, redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia”.

Panelistami będą: Marek Balicki, były minister zdrowia i były dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, Leszek Sikorski, były minister zdrowia i były dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, poseł PiS, Andrzej Wojtyła, były minister zdrowia, senator PiS, Marian Zembala, były minister zdrowia, poseł PO.

Czy uda się ustalić jedną wizję, jak ma wyglądać polska służba zdrowia za lat 5, 10, 15? – Skoro takie kompromisy udało się zawierać w ochronie zdrowia za granicą, dlaczego nie miałoby się udać nam? – pyta Marek Balicki. – Jest na czym się opierać, to jest raport sporządzony przez WHO. Jednym z głównych jego przesłań jest podkreślenie konieczności współpracy między wszystkimi interesariuszami. Najpierw analizy, potem debaty – dodaje.

- Uważam, że opracowanie ponadpartyjnej, długofalowej wizji i strategii działań dla ochrony zdrowia jest potrzebne i konieczne – mówi Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. -Od prawie 25 lat trwają gorące dyskusje na temat wizji polskiego systemu ochrony zdrowia. Jak dotąd jednak bez finalnego skutku, czyli dokumentu, który równocześnie zyskałby poparcie większości sił politycznych naszego kraju i który byłby wdrażany w życie przez kolejne rządy. W postulatach Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC zwracaliśmy wielokrotnie uwagę na potrzebę wypracowania, ponad partyjnymi podziałami i interesami, wizji i długofalowej strategii dla polskiego systemu ochrony zdrowia, w tym modelu jego finansowania – dodaje.

Na inny aspekt sprawy zwraca uwagę Leszek Sikorski, były wiceminister zdrowia. –Trudno będzie uzgodnić wspólne cele między różnymi partiami – mówi. –Ale uzgodnić i tak trzeba, choć by było to nie wiem jak trudne. To trudna droga, ale lepszej nie ma – dodaje.

Pytania, które postawią sobie paneliści to:
- Czy potrzebne jest opracowanie ponadpartyjnej, długofalowej wizji i strategii działań dla ochrony zdrowia?
- Pytania do byłych ministrów: na ile ich osobiste wizje systemu można było realizować, w jakim stopniu były to wizje ministrów, a w jakim partii, która aktualnie rządzi?
- Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed systemem?
- Jakie powinno być jego finansowanie, w jakim zakresie i jakich proporcjach dopuszczalne jest wykorzystanie funduszy niepublicznych?
- Czy jest jakiś sposób, by uczynić ochronę zdrowia obszarem bez doraźnych partyjnych wpływów?
- 10 punktów wspólnych w wizjach opracowanych na poprzednich szczytach i w debatach
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.