Zarządzenie skuteczne, choć może być wątpliwe

Udostępnij:
Czy ostatnie zarządzenie byłej już prezes NFZ Agnieszki Pachciarz dotyczące uregulowania możliwości przedłużenia umów kontraktowych ze szpitalami na 2014 r. jest wiążące, skoro zostało podpisane i opublikowane w dniu jej odwołania? Wszystko zależy od tego, co zawiera decyzja o odwołaniu oraz czy prezes zdążyła podpisać zarządzenie przed zdymisjonowaniem.
- To zależy od tego, od kiedy skuteczne jest odwołanie z pełnionej funkcji, czy jest ze skutkiem natychmiastowym - mówi Natalia Łojko, prawnik z Warszawskiej Izby Radców Prawnych. - Do chwili odwołania prezes miała prawo do wydawania zarządzeń. Decydujące jest więc to, od kiedy wiążące jest odwołanie i co zostało napisane w jego tytule.

- Jeśli prezes Pachciarz zdążyła podpisać zarządzenie przed odwołaniem, jest ono skuteczne - uważa Zenon Wasilewski, ekspert prawa medycznego BCC.

Agnieszka Pachciarz wiedziała o wniosku ministra zdrowia w sprawie odwołania jej ze stanowiska prezes NFZ od 18 grudnia wieczorem. 19 grudnia około godz. 15.00 premier Donald Tusk poinformował, że przychylił się do niego. Komunikat o ostatnim zarządzeniu podpisanym prze prezes Pachciarz opublikowano także około godziny 15.00. Dotyczy ono warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, czyli reguluje kwestie finansowania tego obszaru ochrony zdrowia, ale wprowadza także modyfikacje, w szczególności w zakresie zasad rozliczania świadczeń i poziomu ich finansowania obejmujących m.in. szpitalne oddziały ratunkowe ( wprowadzając płatności za procedury medyczne) i rozliczenia za zgodą płatnika. Zarządzenie zmienia także m.in. kryterium czasu pobytu pacjenta dla części grup zabiegowych oraz wprowadza nowe świadczenia w zakresie radioterapii.

Niektórzy prawnicy uważają, że zarządzenie podpisane w dniu odwołania można podważyć, choć faktycznie nie przesądza to o jego skuteczności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.