Zdumiewający postęp w dziedzinie epidemiologii i chorób zakaźnych

Udostępnij:
-Budzenie nadziei i jej podtrzymywanie to podstawowy obowiązek lekarza - mówił dziś we Wrocławiu podczas inauguracji Zjazdu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Jan Miodek, witając ponad czterystu lekarzy – uczestników tego spektakularnego wydarzenia.
Jak dowodzono we Wrocławiu wiele zmieniło się w ostatnich latach w epidemiologii zakażeń i w klinice chorób zakaźnych. -Współczesne zakaźnictwo i epidemiologia to nie tylko problemy epidemiologii, diagnostyki i terapii żółtaczek, boreliozy czy zakażeń HIV, ale ogromny dział wiedzy poświęcony różnorodnym aspektom fizjologii i patologii. Proces diagnozowania i terapii chorób zakaźnych ma obecnie wymiar holistyczny, gdzie grono specjalistów z różnych dziedzin medycyny decyduje o losie pacjenta dysponując coraz nowszymi zdobyczami techniki, biologii i farmakoterapii. – mówił podczas inauguracji prof. Krzysztof Simon, przewodniczący Komitetu Naukowego Zjazdu, prezes PTEiLChZ.

W trakcie pierwszego dnia Zjazdu przekonywano, iż postęp w dziedzinie epidemiologii i chorób zakaźnych jest tak zdumiewający, że koncepcje i metody diagnostyczno-terapeutyczne aktualne dzisiaj po kilku latach wręcz się dewaluują. - Nowoczesne techniki molekularne umożliwiają nowoczesną diagnostykę zakażeń czynnikami biologicznymi, w najróżniejszych narządach i najróżniejszym materiale biologicznym. Nowoczesne techniki wizualizujące eliminują i ograniczają coraz częściej diagnostykę inwazyjną. Z kolei nowoczesne metody farmakoterapii czy terapii zabiegowej czyni wiele tych zakażeń i chorób chorobami uleczalnymi lub zaleczanymi i to niezależnie od stopnia zaawansowania. O tym właśnie będziemy dyskutowali na tym Zjeździe. – witał uczestników prof. Krzysztof Simon.

Jednym z poruszanych tematów podczas Zjazdu były zakażenia w transplantologii. -Liczba przeszczepów rośnie i będzie rosła. Medycyna ciągle się rozwija, ale nadal my-lekarze jesteśmy niedoskonali i nie umiemy tak leczyć pacjentów żeby tego uniknąć. Kwalifikujemy coraz ciężej chorych do zabiegów transplantacji, nawet tych zakażonych HCV. Wykonuje się coraz trudniejsze przeszczepy. Rozwija się turystyka transplantacyjna, która stwarza dziesięciokrotnie większe ryzyko zakażenia – dowodziła prof. Magdalena Durlik.

Inaugurację zakończył pełen pasji wykład prof. Jana Miodka, który z perspektywy filologa przedstawił relację pacjent-lekarz. – Czy lekarz jest zawsze świadom tej relacji? Czy pamięta o zasadzie Primum non nocere? Lekarzu! Pamiętaj, że pomóc nie zawsze możesz, ale pocieszyć zawsze – dowodził prof. Miodek.
Zjazd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych potrwa do soboty.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.