Zembala o geriatrii: to dowód jak bardzo dbamy o seniorów

Udostępnij:
Prof Marian Zembala, minister zdrowia stwierdził, że obecnemu rządowi na sercu leży los seniorów a działania w zakresie geriatrii i utworzenia Instytutu Geriatrii to dowód, że troska idzie w parze z działaniem.
Marian Zembala podkreślając sukcesy rządu w dziedzinie geriatrii mówi, że zakończony został etap przygotowań do powołania Instytutu Geriatrii. Poinformował także, że Polska, jako jedna z pierwszych w Europie uruchamia, po serii pilotażowej, telekonsultacje ze wsparciem geriatrycznym. - Zabrzański model telekonsultacji zaczyna przynosić konkretne rezultaty, bo dwuletnie doświadczenie pilotażu kardiologicznego i diabetologicznego jest znakomite - przekonuje minister zdrowia.

Gość Jedynki poinformował także, że rusza program skróconej ścieżki szkolenia w zakresie geriatrii. - Model ten spotkał się z dużym zainteresowaniem. Pozwala dać tytuł środowisku doświadczonych internistów. Geriatria staje się specjalnością, która zaczyna nobilitować medycynę - podkreśla prof. Zembala.

CIR chcąc przypomnieć o działaniach rządu wydał specjalny komunikat poświęcony Międzynarodowemu Dniu Osób Starszych, który jest obchodzony 1 października.

CIR napisał, że w 2015 r. powstanie 113 dziennych domów Senior-WIGOR ze średnią liczbą 20 miejsc. W placówkach znajdą się m.in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Ministerstwo Zdrowia 23 lipca 2015 r. ogłosiło konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych. Będą to miejsca, gdzie m.in. będzie można przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć fachową opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych. Przewiduje się, że wsparcie kwotą 40 mln zł obejmie 40 podmiotów leczniczych.

Polskie środowiska senioralne tworząc Obywatelski Parlament Seniorów chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy osób starszych w Polsce oraz przeciwdziałać wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na wiek. Organizatorom OPS zależy na promowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, wolontariatu osób starszych oraz solidarności wewnątrzpokoleniowej i międzypokoleniowej. Uczestnicy posiedzenia swoją obecnością w Parlamencie mają zamiar przekonać/nakłonić posłów do działań mających dać osobom starszym prawo do godnego, niezależnego życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. 1 października odbyło się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.