Zgoda na udostępnienie dokumentacji ważna nawet po śmierci

Udostępnij:
Sporną kwestię dotyczącą udostępniania dokumentacji medycznej po zgonie ubezpieczonego rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny na korzyść ubezpieczycieli. Oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe mogą zwracać się do placówek medycznych o historię choroby ich klientów nawet po zgonie ubezpieczonych.
Rzeczpospolita opisuje sytuację, kiedy klient jednej z firm ubezpieczeniowych wyraził za życia zgodę za zasięganie informacji o jego zdrowiu nawet po śmierci. Klient zmarł po roku a wtedy ubezpieczyciel wystąpił do placówki medycznej o informacje na temat ubezpieczonego. Placówka medyczna początkowo odmówiła odpowiadając firmie, że po śmierci pacjenta ZOZ może udzielić zakładowi ubezpieczeń informacji wyłącznie o jej przyczynach. Takich wiadomości jednak ZOZ nie posiada.

Zdaniem dyrektora placówki, firma szukała w ten sposób powodów do odmowy wypłaty odszkodowania. Jego doświadczenie również wskazywało na to, że prywatni ubezpieczyciele zwracają się po informacje o pacjentach dopiero po ich śmierci.

Firma jednak nie dała za wygraną. Skierowała sprawę do sądu. Ten stwierdził, że zakład ubezpieczeń może żądać udostępnienia dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta w związku z realizacją umowy ubezpieczeniowej. Został bowiem wymieniony wśród uprawnionych zarówno w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, jak i w ustawie o prawach pacjenta. Klient upoważnił Towarzystwo do uzyskania dokumentacji medycznej także po swojej śmierci. Takie upoważnienie nie jest rodzajem pełnomocnictwa i nie wygasa wraz ze śmiercią.

NSA podzielił argumentację sądu wojewódzkiego.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.