Zgoda pacjenta na świadczenie: co potrzebne, by była wiążąca

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali popiera stanowisko Ministerstwa Zdrowia wskazujące, że nie jest możliwe sformułowanie jednolitego druku skutecznie prawnej zgody pacjenta.
Zgoda pacjenta na świadczenie zdrowotne jest tematem coraz częściej poruszanym w przestrzeni publicznej. Z pewnością dlatego, że chroni podstawowe wartości jakimi są prawo do wolności i samostanowienia, z tego też powodu obowiązek przestrzegania praw pacjenta spoczywa na wszystkich podmiotach zaangażowanych w udzielanie świadczeń zdrowotnych, a z drugiej zaś strony wiele pytań wzbudza sposób uzyskania zgody, jak i okoliczność na którą pacjent o zgodę powinien być pytany.

Polska Federacja Szpitali popiera stanowisko Ministerstwa Zdrowia wskazujące, że nie jest możliwe sformułowanie jednolitego druku skutecznie prawnej zgody pacjenta. Co wynika z faktu, że udzielenie lub odmowa zgody co do zasady powinna odzwierciedlać cały proces leczenia, który jest dynamiczny, a zatem będzie ona dotyczyła różnych jego etapów. Inny elementy powinna uwzględniać zgoda pacjenta na zabieg operacyjny a zupełnie inne na leczenie w ramach programu lekowego.

Warto zwrócić uwagę, że dla pozyskanie skutecznie prawnej zgody pacjenta większe znaczenie ma proces uzyskiwania tej zgody a nie samo podpisanie formularza, dlatego jak słusznie zauważył minister Piotr Warczyński, regulacje. dotyczące zgody wynikają wprost z wielu przepisów. Zatem aby zgoda pacjenta na świadczenie zdrowotne była skuteczna prawnie powinna być poprzedzona przekazaniem pacjentowi informacji na temat rozpoznania, możliwych i alternatywnych metod diagnostyki lub leczenia, skutków podjęcia lub zaniechania leczenia. Pacjent powinien mieć możliwość swobodnego zadania pytań i uzyskania jasnych, zrozumiałych odpowiedzi.

Na koniec warto zauważyć że pacjent ma prawo zarówno do wyrażenia jak i odmowy zgody na proponowany sposób leczenia, i o ile istnieje inna gwarantowana alternatywna metoda diagnostyki lub leczenia to odmowa zgody nie stanowi przesłanki do przerwania ciągłości terapii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.