Zmarł prof. dr hab. Czesław Cierniewski

Udostępnij:
24 października zmarł prof. dr hab. Czesław Cierniewski, czł. rzecz. PAN, kierownik Katedry i Zakładu Biofizyki Molekularnej i Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 października w Kolegiacie w Łasku.
Profesor urodził się 6 kwietnia 1946 roku. W 1970 roku ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie biochemii, a w 1971 roku w zakresie mikrobiologii na Uniwersytecie Łódzkim. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1974 roku, doktora habilitowanego w 1978, a tytuł profesora w 1989 roku. Od 1998 roku był członkiem korespondentem PAN, a od 2010 roku członkiem rzeczywistym PAN. W latach 2003–2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Biologii Medycznej PAN. Od 2007 roku objął posadę prezesa Łódzkiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk.
Profesor był laureatem licznych nagród, m.in.: dwóch indywidualnych Nagród Naukowych Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki, 11 Nagród Naukowych Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, stypendystą International Scholar of Howard Hughes Medical Institute (1996 - 2001), Nagrody im. J. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego za najlepszą pracę wykonaną w kraju (2002), Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe (2003), Nagrody Naukowej „Łódzkie Eureki” (2004) oraz Nagrody Fundacji Nauki Polskiej „subsydium profesorskie” (2004). W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Czesław S. Cierniewski prowadził bardzo aktywną działalność naukowo-organizacyjną. Był m.in. członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej (dwie kadencje, 1989-1995), przewodniczącym Komisji do współpracy naukowej z USA (dwie kadencje, 1989-1995), przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej II Funduszu Polsko-Amerykańskiego im. Marii Skłodowskiej-Curie w zakresie nauk medycznych, członkiem Komitetu Fizjopatologii Klinicznej PAN (przewodniczącym Komisji Metabolizmu; dwie kadencje, zastępcą przewodniczącego Komisji Hemostazy i Zakrzepów), Komitetu Biotechnologii PAN, przewodniczącym Komitetu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Rad Naukowych: Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN oraz członkiem Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów.
Naukowiec prowadził współpracę międzynarodową z kilkunastoma ośrodkami naukowymi. Odbył kilkadziesiąt staży naukowych w renomowanych ośrodkach naukowych. Był kierownikiem kilkudziesięciu projektów naukowych międzynarodowych i krajowych.
Wyniki badań naukowych przedstawił w 164 pracach opublikowanych w renomowanych czasopismach zagranicznych. Profesor był wychowawcą i opiekunem wielu pokoleń studentów, wypromował 25 doktorów nauk oraz był opiekunem naukowym w sześciu przewodach habilitacyjnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.