Zmarł wybitny pulmonolog

Udostępnij:
Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł w wieku 81 lat prof. dr hab. Witold Marian Młynarczyk.
Profesor Młynarczyk był nie tylko znakomitym lekarzem i fachowcem, a przede wszystkim człowiekiem z pasją, bezgranicznie oddanym pacjentowi.
„Z medycyną jest tak, jak z grą na fortepianie, trzeba mieć do tego słuch, trzeba mieć talent, żeby przez całe życie nie grać tylko z nut. Granie z nut polega na tym, że kto się do niego przyzwyczai, będzie znakomitym fachowcem, ale nie będzie dobrym lekarzem. Trzeba czuć pacjenta” – mówił o swoim zawodzie.

- Dla mnie, prof. Młynarczyk pozostanie w pamięci jako wzór lekarza oddanego pacjentom, za co bardzo go kochali - wspomina prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Profesor był wielkim naszym przyjacielem, można było zawsze na niego liczyć. Wzywany na konsultacje, nawet jeśli było to bardzo późno w nocy, nigdy nie zawiódł. Wszyscy doświadczyliśmy z jego strony wiele dobra i takim pozostanie w naszej pamięci.

Profesor Młynarczyk urodził się 17 października 1933 r. w Stefanowie, w 1957 r. ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu. Doktoryzował się w 1972 r., a 1993 habilitował. W tym samym roku objął kierownictwo Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej UM w Poznaniu. W 1997 r. uzyskał tytuł profesora nauk medycznych, a w 2010 przyjął nominację na profesora zwyczajnego od prezydenta RP.
Pracował na Oddziale Wewnętrznym Szpitala im. Raszei w Poznaniu. Był lekarzem pogotowia ratunkowego oraz Ośrodka Walki z Gruźlicą. W 1967 pracował w Klinice Pneumonologii AM w Poznaniu jako specjalista chorób wewnętrznych i pulmonologii, tam też przeszedł przez wszystkie szczeble kariery zawodowej aż do funkcji kierownika kliniki (w latach 1993-2004). Aktywnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych kongresach i sympozjach naukowych na całym świecie. Był autorem i współtwórcą wielu programów naukowych związanych z diagnostyką inwazyjną układu oddechowego, zakażeniami układu oddechowego, astmy oskrzelowej i bezdechu sennego. Ponadto był konsultantem wojewódzkim i ekspertem Wlkp. Izby Lekarskiej w dziedzinie pulmonologii.

Znane są jego publikacje związane z diagnostyką inwazyjną układu oddechowego i procesami nowotworowymi, które są doskonałym źródłem wiedzy i inspiracją dla wielu lekarzy w dziedzinie chorób płuc.
Profesor Młynarczyk był wielokrotnie odznaczany za swoją wybitną pracę i działalność naukową, otrzymał m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę Miasta Poznania, odznakę Zasłużony dla Woj Poznańskiego, Nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za pracę habilitacyjną, wyróżnienie godnością Lidera Pracy Organicznej oraz statuetką Honorowego Hipolita oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Był także prezesem Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, członkiem Towarzystwa Internistów Polskich oraz współtwórcą Towarzystwa Naukowego im. Roberta Kocha w Wolsztynie.

Profesor Młynarczyk pozostanie w pamięci ludzi na zawsze, bo pasja i serce dają nieśmiertelność.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.