Zmiany w warunkach umów w rehabilitacji leczniczej i terapii osób ze śpiączką
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie (nr 5/2025/DSOZ) w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń: leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.
Jak czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia, zmiany dotyczą proporcji czasu pracy przeznaczonego na realizację świadczeń w warunkach domowych przez podmioty posiadające umowy na zakres fizjoterapia ambulatoryjna, przesunięcia terminu obowiązywania przepisów dotyczących odstąpienia od realizacji świadczeń fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną na 1 stycznia 2026 r. oraz wprowadzenia współczynnika 0,92 dla produktów rozliczeniowych służących do rozliczania świadczeń udzielonych w warunkach domowych przez podmioty posiadające umowę na zakres fizjoterapia ambulatoryjna i fizjoterapia ambulatoryjna dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Jak argumentują projektodawcy zarządzenia, wprowadzane zmiany prowadzą do wydłużenia okresu wdrożenia regulacji polegających na odstąpieniu od realizacji świadczeń fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną. Rozwiązania te są odpowiedzią na postulaty społeczne i pozwalają na zoptymalizowanie poziomu zabezpieczenia w świadczenia fizjoterapii domowej dla pacjentów w okresie przejściowym, tj. do 31 grudnia 2025 r.
Zastosowany współczynnik dla produktów rozliczeniowych został określony z uwzględnieniem maksymalnej ceny za punkt obowiązującej w umowach zawartych na fizjoterapię ambulatoryjną. Jego zastosowanie ma na celu doprowadzenie do wyrównania poziomu finansowania tożsamych świadczeń realizowanych w dwóch odrębnych zakresach.
Poniżej pełna treść zarządzenia oraz jego uzasadnienia: