Zmniejsza się czas oczekiwania w onkologii

Udostępnij:
-Potężne środki zastosowane do skrócenia kolejek w onkologii przyniosły efekt. Kolejki do konkretnych świadczeń zmalały o 10 dni – wynika z „Onkobarometru”, raportu fundacji WHC. Kolejki – które miały zniknąć zupełnie – nadal się jednak utrzymują.
-Onkobarometr przedstawia analizę 5 dziedzin medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna. Zgodnie z raportem aktualnie średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 1 mies. i polepszył się o 0,3 miesiąca w stosunku do poprzedniego okresu jakim był wrzesień – pisze WHC.

Warto również zaznaczyć, iż w porównaniu do świadczeń onkologicznych, analizowanych na podstawie Barometru WHC w lutym 2014, czasy oczekiwania praktycznie nie ulegają zmianie (średni czas oczekiwania dla 43 świadczeń onkologicznych wyniósł w lutym 2014 1,1 mies.)

Owa pozytywna zmiana prawdopodobnie spowodowana jest nie tyle wprowadzeniem nowych przepisów związanych z pakietem onkologicznym, co w głównej mierze noworoczną „pulą kontraktów” – mówi dr Krzysztof Łanda – Prezes Fundacji WHC. Taką pozorną, sezonową poprawę dostępności obserwujemy na początku każdego roku, już od kilku lat w Barometrze WHC – dodaje dr Łanda.

-Obecnie na konsultację specjalistyczną z zakresu dziedzin onkologicznych w maju czekamy średnio 0,9 mies. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog, do którego aby uzyskać poradę dla 6-letniego dziecka z podejrzeniem białaczki, należy poczekać średnio aż 1,5 mies. Wydłużyła się natomiast kolejka do onkologów z ok. 2 tygodni do prawie miesiąca – pisze WHC.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.