Zróbmy coś z tym cukrem

Udostępnij:
W ciągu ostatnich 10 lat spożycie cukru przetworzonego w Polsce wzrosło o 12 kg na osobę. Skutki tego coraz słodszego życia to groźne choroby, takie jak nadwaga, otyłość czy cukrzyca typu 2.
Jak opisuje „Salon24” w 2008 r. przeciętne roczne spożycie cukru przetworzonego (zawartego w gotowych produktach spożywczych) wynosiło 21,5 kg na osobę, a w 2017 r. - 33,3 kg - wynika z badania zleconego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia maksymalne dzienne spożycie białego cukru i innych przetworzonych cukrów prostych nie powinno przekraczać 10 proc. zapotrzebowania kalorycznego.

– W standardowym batoniku może być około 4 łyżeczek, czyli 20 g cukru. W bardzo dużych ilościach cukier występuje w napojach, szczególnie gazowanych, ze względu na to, że napoje gazowane w pewnym stopniu zabijają słodki smak. Mała puszka napoju energetycznego będzie miała około 5 łyżeczek – opisywała w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Krukowska, dietetyk.

Cukier dodawany jest również do wielu innych, z pozoru niesłodkich produktów, takich jak: przyprawy, płatki śniadaniowe, jogurty i przetwory mleczne oraz wszelkiego rodzaju sosy. Przykładowo łyżka keczupu zawiera pół łyżeczki cukru.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.