Życie na przekór

Udostępnij:
Wskazania do aborcji nie istnieją. Dopuszcza ją prawo w wypadku wystąpienia czynu zabronionego, zagrożenia życia kobiety lub ciężkiego uszkodzenia płodu, ale też w określonym czasie. Lekarz może się pomylić w ocenie wieku płodu w sytuacji nieregularnego cyklu miesiączkowego u kobiety lub gdy nie wykonano badania USG w pierwszym trymestrze ciąży.
- Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wyjątkowo zezwala na przerwanie ciąży przez lekarza, ale i uzależnia warunki dopuszczalności wykonania tego zabiegu od określonych przez ustawę przesłanek, w tym warunku, że od początku ciąży nie może upłynąć 12 tygodni. Lekarz, dokonując przerwania ciąży wbrew ustawie, a także błędnie oceniając wiek płodu, prawdopodobnie dopuszcza się błędu, za który może ponieść odpowiedzialność karną – mówi Edyta Bartela, aplikantka adwokacka i doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego.

- Dziecko może się urodzić żywe po zabiegu aborcji wykonanym nawet we wczesnej ciąży i w szpitalach dokonujących aborcji, tak się zdarza. Dziecko przeżywa zabieg i jest problem – miało nie żyć, a żyje. Zwykle nikt nie ratuje tych dzieci i nie zawsze można je uratować – mówi prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Rodziny w Warszawie. We Wrocławiu kogoś ruszyło sumienie i postanowił dziecko ratować. Możliwość uratowania dziecka zależy od wieku ciążowego i dojrzałości umożliwiającej życie poza organizmem matki. Prawo dopuszcza możliwość, że lekarz nie jest karany za wykonanie aborcji. Nie można natomiast mówić o wskazaniach do tego zabiegu, czy prawie matki do aborcji dziecka. Dziecko zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu jest odrębnym bytem, ma prawo do życia, do leczenia nieprawidłowości rozwojowej. Nikt, nawet matka, nie może go tego prawa pozbawić. Dziecko, które przychodzi na świat wskutek zabiegu aborcji, która polega na wywołaniu przedwczesnego porodu, ma takie samo prawo do ochrony życia jak inne dzieci, które przychodzą na świat urodzone w terminie. Powinno zostać zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego, jako nowo narodzone dziecko.

- Dzięki badaniom prenatalnym mamy możliwość leczenia wad rozwojowych płodu – mówi dr Rafał Kocyłowski z Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Poznaniu. – Terminacja ciąży jest ostatecznością i zawsze stanowi porażkę lekarza zarówno pod względem diagnostycznym, jak i terapeutycznym. W przypadku wady powinno dążyć się do przygotowania kobiety i jej otoczenia na to, że dziecko może urodzić się z wadą, jeśli nie ma innych możliwości. Inne państwa mają system wsparcia rodzin z dziećmi z wadami rozwojowymi, w Polsce dodatek wynosi 150 zł. Powinny być przygotowane specjalne ośrodki, gdzie w razie niemożności opieki rodziców można oddać te dzieci i szukać dla nich możliwości adopcyjnych. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie badań prenatalnych, aby na wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka, a możliwości leczenia są obecnie ogromne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.