Badanie PROUD: pramipeksol nie modyfikuje przebiegu choroby Parkinsona
Autor: Marzena Jaskot
Data: 03.06.2013
Źródło: Schapira AHV, McDermott MP, Barone P i wsp. Pramipexole in patients with early Parkinson's disease (PROUD): a randomised delayed-start trial. Lancet Neurol 2013; early online publication.
Tagi: | choroba Parkinsona |
Randomizowane badanie kliniczne, w którym wzięło udział 535 pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą Parkinsona wykazało, że pramipeksol, który w badaniach podstawowych wykazywał działanie neuroprotekcyjne, nie ma działania modyfikującego przebieg choroby Parkinsona.
Pramipeksol to agonista dopaminergiczny stosowany w chorobie Parkinsona, zespole niespokojnych nóg, klasterowych bólach głowy i eksperymentalnie w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Opierając się na doniesieniach o neuroprotekcyjnym działaniu pramipeksolu w zwierzęcych modelach choroby Parkinsona Schapira i wsp. zaprojektowali badanie, którego celem było zbadanie wpływu wczesnego podawania pramipeksolu na przebieg choroby u ludzi. Do eksperymentu włączono 535 pacjentów, u których choroba Parkinsona została rozpoznana w 2 latach poprzedzających rekrutację. Do grupy badanej, w której pramipeksol podawano w dawce 1.5 mg od początku badania przez 15 miesięcy, skierowanych w procesie randomizacji zostało 261 osób. W grupie kontrolnej, która liczyła 274 chorych, początkowo stosowano placebo. Po 9 miesiącach włączano pramipeksol. Oceniano zmiany w skali ciężkości choroby Parkinsona UPDRS (Unified Parkinson's Disease Rating Scale) i wiązanie znacznika do transportera dopaminowego w obrazowaniu tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (DaT SPECT, dopamine transporter single-photon emission computed tomography). Stwierdzono brak różnic między grupami kontrolną i badaną w zmianie wartości ocen w skali UPDRS i wiązaniu znacznika w DaT SPECT. Najczęstszym zgłaszanym objawem niepożądanym związanym ze stosowaniem pramipeksolu były nudności. Autorzy stwierdzili, że uzyskane w eksperymencie wyniki wskazują na to, że pramipeksol nie ma działania modyfikującego przebieg choroby Parkinsona.