
Wybrano prezydium Rady Konsorcjum EBRAINS-PL
Tagi: | Konsorcjum EBRAINS-PL, Michał Nowicki, Daniel Wójcik, Monika Adamczyk-Sowa, Cezary Mazurek, Uniwersytet Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu |
Podczas posiedzenia konsorcjum EBRAINS-PL, w skład którego weszło 19 jednostek z całej Polski, wybrano prezydium. – Współpraca w ramach konsorcjum ma na celu dynamiczny rozwój i użytkowanie nowoczesnej cyfrowej infrastruktury badawczej dla nauk o mózgu – powiedział nowo wybrany przewodniczący prof. Michał Nowicki, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
„Globalne wyzwanie, jakim są dzisiaj choroby neurodegeneracyjne, ściśle związane z problemem starzenia się społeczeństw, sprawia, że światowa polityka naukowa coraz silniej koncentruje się na badaniach nad mózgiem oraz na upowszechnianiu wiedzy dotyczącej zdrowia tego najważniejszego dla człowieka organu. W efekcie tych działań zainicjowano prace nad powołaniem międzynarodowego partnerstwa na rzecz zdrowia mózgu, w którym Polska planuje również odegrać istotną rolę” – napisano na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Polscy naukowcy, klinicyści i eksperci w zakresie nowoczesnych technologii informatycznych przystąpili do Europejskiej Asocjacji EBRAINS i powołali w styczniu tego roku konsorcjum EBRAINS-PL, w skład którego weszło 19 jednostek z całej Polski.
Jeszcze w 2024 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzieliło wsparcia dla zainicjowania tych działań przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), które jest pełnoprawnym członkiem europejskiej asocjacji EBRAINS. Członkiem stowarzyszonym EBRAINS jest także Instytut Biologii Doświadczalnej im. Mikołaja Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
Pierwsze posiedzenie Rady Konsorcjum EBRAINS-PL, odbyło się w przeddzień Europejskiego Dnia Zdrowia Mózgu – 17 marca w siedzibie PCSS, które jest jednostką afiliowaną przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.
Podczas posiedzenia wybrano na 3-letnią kadencję prezydium Rady Konsorcjum EBRAINS-PL, w skład którego weszli:
- przewodniczący Rady Konsorcjum prof. Michał Nowicki – prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
- wiceprzewodniczący prof. Daniel Wójcik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Mikołaja Nenckiego PAN w Warszawie,
- wiceprzewodnicząca prof. Monika Adamczyk-Sowa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Prof. Adamczyk-Sowa jest inicjatorką programu.
Koordynatorem konsorcjum jest dr inż. Cezary Mazurek z PCSS.
– Współpraca w ramach Konsorcjum EBRAINS-PL ma na celu dynamiczny rozwój i użytkowanie nowoczesnej cyfrowej infrastruktury badawczej dla nauk o mózgu. Infrastruktura taka jest niezbędna dla podejmowania wyzwań związanych z rozwojem medycyny personalizowanej, dla których konieczna jest transdyscyplinarna współpraca pomiędzy czołowymi organizacjami i badaczami w dziedzinie neuronauki, zdrowia mózgu i nowoczesnych technologii – podkreślił prof. Michał Nowicki.
Funkcje mózgu – pamięć, uwaga, koncentracja, język i komunikacja słowna – powstają na skutek wielopoziomowej interakcji oraz w efekcie procesów zachodzących na wielu poziomach struktury mózgu jednocześnie. Dlatego też postęp w rozumieniu funkcji mózgu możliwy jest tylko przy zastosowaniu technologii, takich jak sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe czy zaawansowane symulacje wieloskalowe.
Przed posiedzeniem Rady Konsorcjum w PCSS odbyło się także szkolenie w zakresie zastosowania technologii kwantowych w neuronaukach.