Charakterystyka zmian organicznych w przebiegu zespołu Otella
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 24.01.2012
Źródło: Graff-Radford J, Whitwell JL, Geda YE, Joseph KA. Clinical and imaging features of Othello’s syndrome. Eur J Neurol 2012; 19(1):38-46.
W najnowszym numerze European Journal of Neurology Graff-Radford i wsp. donoszą, że występowanie zespółu Otella (obłędu zazdrości) powiązane jest ze zmianami organicznymi, przede wszystkim dotyczącymi prawego płata czołowego.
Zespół Otella, znany też pod nazwą obłęd zazdrości, jest uporczywą psychozą urojeniową. W jego przebiegu odnotowuje się między innymi szczególnie intensywną, nieproporcjonalną do sytuacji zazdrość oraz chęć sprawowania kontroli. Zespół Otella występuje częściej u mężczyzn i u osób uzależnionych od alkoholu. Badanie Graff-Radford i wsp. opierało się na retrospektywnej analizie historii chorób i zebranych danych dotyczących 105 pacjentów z zespołem Otella. Stwierdzono, że średni wiek chorych wyniósł 68 lat oraz że było wśród nich 65 (62%) mężczyzn. Poszukując procesu patologicznego odpowiadającego za występowanie opisywanych objawów, Graff-Radford i wsp. zauważyli, że było one częściej powiązane z współwystępującymi schorzeniami neurologicznymi niż psychiatrycznymi (73 względem 32 pacjentów). U 63 osób zdiagnozowano choroby neurodegeneracyjne. Porównanie obrazów rezonansu magnetycznego 14 pacjentów z grupą kontrolną chorób neurodegeneracyjnych uwidoczniło większy postęp zmian w zakresie grzbietowo-bocznej kory czołowej w grupie badanej. Z kolei u 7 z 8 chorych, u których widoczna była jawna zmiana organiczna, dotyczyła ona prawego płata czołowego. Podsumowując przeprowadzone analizy autorzy wskazują, że zespół Otella częściej występuje na tle chorób neurologicznych, oraz że jego występowanie można powiązać z uszkodzeniem prawego płata czołowego.