Ciągłe monitorowanie sygnału EEG z elektrod wewnątrzczaszkowych w padaczce lekoopornej
Autor: Marzena Jaskot
Data: 07.05.2013
Źródło: Cook MJ, O'Brien TJ, Berkovic SF i wsp. Prediction of seizure likelihood with a long-term, implanted seizure advisory system in patients with drug-resistant epilepsy: a first-in-man study. Lancet Neurol 2013; early online publication doi:10.1016/S1474-442
W grupie 15 pacjentów z padaczką lekooporną zbadano bezpieczeństwo i przydatność wszczepianego systemu ciągłego monitorowania elektroencefalogramu, wykorzystującego elektrody wewnątrzczaszkowe.
W The Lancet Neurology opublikowane zostały wyniki badań pierwszego wszczepialnego systemu przewidywania napadów padaczkowych. Zasadą działania urządzenia jest rejestracja wewnątrzczaszkowego sygnału elektroencefalograficznego i jego komputerowa analiza, co ma umożliwiać przewidywanie zbliżających się napadów padaczkowych. Celem stosowania aparatu ma być redukcja lęku, depresji i ciężkości napadów padaczkowych oraz poprawa jakości życia pacjentów. W omawianym badaniu określono bezpieczeństwo długoterminowego stosowania urządzenia oraz jego skuteczność. W eksperymencie wzięło udział 15 pacjentów z oporną na leczenie padaczką z napadami częściowymi. Chorzy doświadczali do 12 napadów w miesiącu. W początkowej fazie badania, po wszczepieniu urządzenia, zebrano dane, na podstawie których opracowano sposób analizy sygnału pozwalający przewidzieć napady. Do następnej fazy eksperymentu dopuszczono chorych, u których czułość urządzenia wynosiła co najmniej 65%. Bezpieczeństwo stosowania aparatu oceniono po 4 miesiącach od wszczepienia, a wpływ na jakość życia po 4 miesiącach od ustalenia algorytmu przewidującego napady. Łącznie odnotowano 4 poważne działania niepożądane, z których wszystkie udało się wyleczyć bez powikłań. U jednej z osób wymagało to usunięcia urządzenia. W fazie badania oceniającej jakość życia wzięło udział 11 pacjentów. Urządzenie pozwalało u tych osób przewidzieć od 65% do 100% napadów padaczkowych, ale nie wpłynęło na jakość życia. Wedłu autorów badanie udowodniło wykonalność ciągłego monitorowania elektroencefalogramu w warunkach ambulatoryjnych. Przeprowadzenie kolejnych badań może pozwolić na lepsze poznanie patofizjologii padaczki poprzez identyfikację wzorców aktywności w okresach przednapadowych.