NEUROLOGIA
Choroba Parkinsona
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ćwiczenia tai-chi poprawiają sprawność w chorobie Parkinsona

Udostępnij:
Artykuł opublikowany w New England Journal of Medicine wskazuje, że u pacjentów z chorobą Parkinsona wykonywanie ćwiczeń gimnastyki tai-chi (taijiquan) prowadzi do zmniejszenia zaburzeń równowagi i ryzyka upadków.
W ostatnich pięciu latach wzrosło zainteresowanie wpływem regularnego wykonywania ćwiczeń na zapobieganie upadkom w chorobie Parkinsona (ChP). Przegląd dokonany przez Lee i wsp. w 2008 r. [1] nie wykazał korzyści z treningu tai-chi u pacjentów z ChP. W badaniu opublikowanym w 2011 r. przez Goodwin i wsp. [2] dziesięciotygodniowa fizjoterapia nie przyniosła u chorych z ChP koszyści w postaci zmniejszonej częstości upadków względem standardowego trybu opieki. Najnowsze badanie Li i wsp., w którym udział wzięło 195 pacjentów, miało na celu dostarczenie dowodów na skuteczność ćwiczeń fizycznych w poprawie równowagi w ChP. Chorzy byli losowo przydzielani do grup tai-chi, ćwiczeń oporowych (siłowych) lub rozciągających, w których zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu po 60 minut przez okres 24 tygodni. Do udziału w badaniu dopuszczono pacjentów ocenionych na 1-4 w skali Hoehn i Yahr. W grupie ćwiczącej tai-chi maksymalne wychylenie (maximum excursion), będące głównym punktem końcowym, było lepsze o 5.5% niż w grupie wykonującej ćwiczenia oporowe i o 12% niż wśród pacjentów wykonujących ćwiczenia rozciągające. Grupa tai-chi wypadła również lepiej we wszystkich pozostałych mierzonych kategoriach, takich jak: pomiary siły, długości kroku, czy wyniki podskali motorycznej skali UPDRS. Zarówno tai-chi, jak i ćwiczenia oporowe związane były ze zmniejszoną liczbą upadków. Autorzy podkreślają, że korzystne efekty programu ćwiczeń tai-chi utrzymywały się przez 3 miesiące od jego zakończenia. W podsumowaniu Li i wsp. piszą, że w chorobie Parkinsona o lekkim i umiarkowanym stopniu zaawansowania ćwiczenia tai-chi poprawiają równowagę, funkcje ruchowe ogólnie, i prowadzą do zmniejszenia częstości upadków. Warto podkreślić, że ćwiczenia oporowe, których wykonywanie można łatwiej zlecić w polskich warunkach, również zapobiegały upadkom.

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Lee MS, Lam P, Ernst E. Effectiveness of tai chi for Parkinson's disease: a critical review. Parkinsonism Relat Disord. 2008;14(8):589-94.
2. Goodwin VA, Richards SH, Henley W i wsp. An exercise intervention to prevent falls in people with Parkinson's disease: a pragmatic randomised controlled trial. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2011; 82(11):1232-8
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.