Specjalizacje, Kategorie, Działy

Implant czaszkowy

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside stworzyli przezroczysty implant czaszkowy, który spełnia funkcję okna na mózg. Amerykanie mają nadzieję, że skorzystają na tym pacjenci z zagrażającymi życiu chorobami neurologicznymi, np. nowotworami mózgu.
Implant wyprodukowano z materiału ceramicznego stosowanego w protezach bioder i koronach stomatologicznych - tlenku cyrkonu stabilizowanego tlenkiem itru (ang. yttria-stabilized zirconia, YSZ). Przetworzono go jednak w taki sposób, by był przezroczysty.
Ponieważ wiadomo, że YSZ jest dobrze tolerowany przez organizm, okno z widokiem na mózg można zostawiać na stałe. Dzięki temu zabiegi laserowe dałoby się przeprowadzać bez powtarzanych kraniektomii (wyjmowania części czaszki).
Różnego rodzaju laseroterapie dały obiecujące rezultaty w przypadku wielu chorób mózgu. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić, bo przeprowadzenie zabiegu wymaga często kraniektomii (większość laserów medycznych nie przenika przez czaszkę). Z przezroczystym implantem przeszkoda na szczęście znika.
Okienko z YSZ nie jest pierwszym przezroczystym implantem czaszkowym, lecz Amerykanie podkreślają, że to pierwsza propozycja możliwa do wykorzystania u ludzi. Przez naturalną wytrzymałość tlenku cyrkonu stabilizowanego tlenkiem itru okienko jest bardziej odporne na uderzenie niż zademonstrowane przez innych rozwiązania bazujące na szkle. To bardzo istotne, zważywszy, że w grę wchodzą nie tylko względy bezpieczeństwa, ale i samopoczucie pacjentów. Chorzy stają się mniej samoświadomi (czy świadomi swojej odmienności), bo trwalszy implant w dużej mierze eliminuje konieczność noszenia rzucających się w oczy ochraniaczy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.