Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Udostępnij:

Jak wynika z metaanalizy przeprowadzonej przez australijskich naukowców, osoby starsze z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym mają o 36 proc. większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera (AD) niż osoby bez nadciśnienia, a w porównaniu z osobami z leczonym nadciśnieniem ryzyko wzrasta o 42 proc. 

W metaanalizie przeprowadzonej pod kierunkiem dr Matthew J. Lennona ze School of Clinical Medicine, UNSW w Sydney naukowcy przeanalizowali dane 31 250 uczestników w wieku 60 lat lub starszych (średni wiek 72,1 roku; 41 proc. mężczyzn) z 14 badań społecznościowych w 14 krajach. Średni czas obserwacji wynosił 4,2 roku, rejestrowano pomiary ciśnienia krwi, diagnostykę nadciśnienia tętniczego i stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych. Wyniki badań opublikowano 14 sierpnia w czasopiśmie „Neurology”.

Naukowcy przeanalizowali dane 31 250 uczestników w wieku 60 lat

Ogólnie rzecz biorąc,

  • 35,9 proc. nie miało historii nadciśnienia tętniczego ani stosowania leków przeciwnadciśnieniowych,
  • 50,7 proc. miało historię nadciśnienia tętniczego podczas stosowania leków przeciwnadciśnieniowych,
  • 9,4 proc. miało historię nadciśnienia tętniczego bez stosowania leków przeciwnadciśnieniowych.

W sumie u 1415 uczestników rozwinęła się choroba Alzheimera, a u 681 rozwinęła się demencja niezwiązana z chorobą Alzheimera.

Pacjenci z nieleczonym nadciśnieniem są w grupie ryzyka choroby Alzheimera i innych chorób otępiennych

Uczestnicy z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym mieli o 36 proc. większe ryzyko wystąpienia AD w porównaniu ze zdrowymi osobami z grupy kontrolnej (współczynnik ryzyka [HR], 1,36; P = 0,041) i o 42 proc. zwiększone ryzyko (HR, 1,42; P = 0,013) w porównaniu z osobami z leczonym nadciśnieniem tętniczym.

W porównaniu ze zdrowymi osobami z grupy kontrolnej pacjenci z leczonym nadciśnieniem tętniczym nie wykazywali podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera (HR, 0,961; P = 0,6644).

U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym leczonym (HR, 1,285; P = .027) i nieleczonym (HR, 1,693; P = .003) ryzyko wystąpienia demencji innej niż AD było zwiększone w porównaniu ze zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym leczonym i nieleczonym ryzyko wystąpienia demencji innej niż AD było podobne.

– Wyniki te sugerują, że leczenie wysokiego ciśnienia krwi w miarę starzenia się nadal jest kluczowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko choroby Alzheimera – podsumował dr Matthew J. Lennon.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.