Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Badanie krwi w kierunku alzheimera mógłby zlecić lekarz rodzinny

Udostępnij:

Badanie krwi w podstawowej opiece zdrowotnej może skrócić czas oczekiwania na diagnostykę i specjalistyczne leczenie choroby Alzheimera. 

Odkąd lekarze POZ mogą zlecać dokładniejsze badania krwi, czas oczekiwania na diagnostykę w kierunku choroby Alzheimera może zostać znacznie skrócony. Obecnie proces diagnozowania pacjenta często się wydłuża ze względu na ograniczoną liczbę specjalistów, co budzi niepokój zarówno wśród świadczeniodawców, jak i pacjentów.

Badanie krwi a ocena rozwoju alzheimera 

Nowe badanie sugeruje, że zastosowanie wysokowydajnych badań krwi w podstawowej opiece zdrowotnej może znacznie wcześniej zidentyfikować pacjentów z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.

– Powinniśmy dokonać selekcji w podstawowej opiece zdrowotnej i wysłać na szczegółowe badania tych, którzy faktycznie mogą kwalifikować się do leczenia w kierunku alzheimera – powiedział w rozmowie z „Medscape Medical News” główny badacz dr Soeren Mattke.

Wyniki zostały zaprezentowane 28 lipca br. podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC).

– Łącząc krótki test poznawczy z dokładnym badaniem krwi pod kątem patologii choroby Alzheimera w podstawowej opiece zdrowotnej, możemy zmniejszyć liczbę niepotrzebnych skierowań i skrócić czas oczekiwania na wizytę – przekonywał Mattke, dyrektor Obserwatorium Zdrowia Mózgu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA).

Badacze wykorzystali model Markowa do oszacowania czasu oczekiwania pacjentów kwalifikujących się do leczenia choroby Alzheimera, biorąc pod uwagę ograniczoną zdolność do wizyt specjalistycznych.

Model obejmował prognozowaną populację osób w wieku 55 lat lub starszych w latach 2023–2032. Założeniem było poddane krótkiej ocenie poznawczej tych osób w podstawowej opiece zdrowotnej. Jeśli lekarz stwierdził wczesne stadium upośledzenia funkcji poznawczych, wydawał skierowanie do specjalisty w trzech scenariuszach: brak badania krwi, badanie krwi w celu wykluczenia patologii choroby Alzheimera oraz badanie krwi w celu potwierdzenia patologii choroby Alzheimera.

Krótszy czas oczekiwania na wizytę

Zgodnie z modelem, bez dokładnego badania krwi w kierunku patologii choroby Alzheimera, przewidywany czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi około 12 miesięcy w 2024 r. i wzrośnie do ponad 100 miesięcy w 2033 r., w dużej mierze z powodu braku wizyt u specjalisty.

Natomiast przy dostępności dokładnego badania krwi w celu wykluczenia choroby Alzheimera średni czas oczekiwania wyniósłby zaledwie 3 miesiące w 2024 r. i wzrósłby do zaledwie około 13 miesięcy w 2033 r., co pokazuje, że znacznie mniej pacjentów musiałoby udać się do specjalisty.

Model sugeruje, że dostępność badania krwi w celu orzeczenia patologii choroby Alzheimera w podstawowej opiece zdrowotnej miałaby ograniczony wpływ na czas oczekiwania, ponieważ 50 proc. pacjentów nadal poddawałoby się badaniom potwierdzającym opartym na założeniach lekarzy.

– Miliony ludzi mają łagodne dolegliwości związane z pamięcią, ale jeśli wszyscy zaczną przychodzić do neurologów, może to całkowicie zablokować system i stworzyć długi czas oczekiwania dla wszystkich osób – powiedział dr Mattke.

Problem polega na tym, że krótkie testy poznawcze wykonywane w podstawowej opiece zdrowotnej nie są szczególnie wrażliwe dla łagodnych zaburzeń poznawczych. – Działają całkiem dobrze w przypadku oczywistej zaawansowanej demencji, ale w przypadku łagodnych zaburzeń poznawczych, które są bardzo subtelną, objawową chorobą, są dokładne tylko w mniej więcej 75 proc. Jedna czwarta to wyniki fałszywie dodatnie – wskazał naukowiec.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.