Jak długo żyją osoby ze zdiagnozowaną demencją?
Tagi: | demencja, długość życia, badania, naukowcy |
Eksperci przeanalizowali ponad 200 badań dotyczących przeżywalności osób chorych na demencję. Na tej podstawie obliczyli średnią oczekiwaną długość życia po diagnozie. Okazało się, że wpływają na nią różne czynniki, ale jeden odgrywa kluczową rolę.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Erasmus MC University Medical Centre w Holandii miało na celu ustalenie prognoz dla pacjentów, u których została rozpoznana ta choroba zarówno pod kątem pozostałej długości życia, jak i czasu do przyjęcia do domu opieki – pisze "Rzeczpospolita".
Wyniki zostały opublikowane w "The BMJ".
Naukowcy sprawdzili, ile żyją osoby z diagnozą demencji
Ustalenia naukowców opierają się na 261 badaniach opublikowanych w latach 1984–2024. 235 badań dotyczyło przeżywalności chorych na z demencję, zaś 79 przyjęć do domów opieki. W sumie badania obejmowały ponad 5 milionów osób. 63 proc. z nich stanowiły kobiety. Średni wiek pacjentów wynosił 79 lat. Badania przeprowadzono głównie w Europie i Ameryce Północnej, a średni czas obserwacji wyniósł 7 lat.
Okazało się, że przeciętna oczekiwana długość życia po diagnozie zależy przede wszystkim od tego, w jakim wieku była osoba, u której rozpoznano demencję.
Wskaźniki przeżywalności wahają się średnio od 2 do 9 lat. W przypadku diagnozy u kobiet w wieku 60 lat średnia oczekiwana długość życia wynosi prawie 9 lat. Diagnoza w wieku 65 lat wiązała się ze średnią przeżywalnością wynoszącą 8 lat, zaś przy rozpoznaniu choroby w wieku 85 lat przeżywalność wynosiła 4,5 roku. W przypadku mężczyzn jest to odpowiednio 6,5 roku (diagnoza w wieku 60 lat), 5,7 lat (diagnoza w wieku 65 lat) i nieco ponad 2 lata (diagnoza w wieku 85 lat) – czytamy na stronie "Rp".
Kobiety mają krótszą przeżywalność po diagnozie
Naukowcy oszacowali, że demencja skraca oczekiwaną długość życia o około 2 lata u osób z diagnozą w wieku 85 lat, o 3-4 lata w przypadku diagnozy w wieku 80 lat i nawet o 13 lat w przypadku diagnozy w wieku 65 lat.
Według analizy średnia przeżywalność była do 1,4 roku dłuższa wśród Azjatów w porównaniu z Europejczykami i Amerykanami oraz 1,4 roku dłuższa wśród osób z chorobą Alzheimera w porównaniu z innymi typami demencji.
Naukowcy doszli również do wniosku, że ogólnie rzecz biorąc kobiety mają krótszą przeżywalność po diagnozie niż mężczyźni, ponieważ z reguły są później diagnozowane. Badacze przyznali, że rokowania po diagnozie demencji w dużej mierze zależą od osobistych cech danej osoby oraz od cech klinicznych.