Nowa terapia poprawia funkcje poznawcze w schizofrenii
Ksanomelina/chlorek trospiny – nowy agonista receptora muskarynowego M1/M4 – jest powiązany ze znaczną poprawą funkcji poznawczych u pacjentów z ostrym stanem schizofrenii i zaburzeniami poznawczymi.
Połączone dane z dwóch 5-tygodniowych badań klinicznych fazy tzreciej przeprowadzono w celu oceny skuteczności monoterapii ksanomeliną/trospium w porównaniu z placebo u 357 dorosłych pacjentów z ostrą schizofrenią.
Ocenie poddano cztery kluczowe domeny funkcji poznawczych: wykonawcze, pamięć wzrokową, trwałą uwagę oraz przypominanie/rozpoznanie werbalne.
Leczenie obejmowało elastyczne dawkowanie, zaczynając od 50 mg/20 mg dwa razy na dobę przez 2 dni, a następnie zwiększając do 100 mg/20 mg dwa razy na dobę przez 3–7 dni, z opcjonalnym zwiększeniem do maksimum 125 mg/30 mg dwa razy na dobę od 8. dnia.
Uczestnicy badania zostali sklasyfikowani jako upośledzeni poznawczo, jeśli mieli jedno lub więcej odchyleń standardowych (standard deviation – SD), poniżej zdrowych standardów normatywnych w testach wyjściowych.
Badania wykazały, że ksonamelina/trospium w porównaniu z placebo nie wykazała istotnego wpływu na wyniki poznawcze w pełnej próbie.
W podgrupie z zaburzeniami poznawczymi pacjenci otrzymujący ksanomelinę/trospium mieli znacznie większą poprawę funkcji poznawczych po pięciu tygodniach niż osoby otrzymujące placebo.
Osoby z grupy leczonej wykazały również największą poprawę pamięci rozpoznawania werbalnego, z dodatkowymi korzyściami zaobserwowanymi dla trwałej uwagi i funkcji wykonawczych.
Efekt leczenia zwiększał się wraz z bardziej rygorystycznym wyjściowym progiem utraty sprawności wynoszącym co najmniej 1,5 SD poniżej zdrowych normatywnych standardów (wielkość efektu 0,8).
Poprawa funkcji poznawczych wykazała minimalną korelację ze zmianami objawów całkowitych, pozytywnych i negatywnych w obu grupach leczenia, co sugeruje niezależne mechanizmy działania.
– Badania kliniczne ksanomeliny/trospium odzwierciedlają moment, kiedy monoterapia w leczeniu schizofrenii wykazała powtarzalne korzyści poznawcze – wskazał główny autor badania dr William P. Horan z Bristol Myers Squibb w Bostonie.
Badanie opublikowano w „American Journal of Psychiatry”.