Specjalizacje, Kategorie, Działy

Problem jąkania zaczyna się w mózgu

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu Alberty zgłębili tajemnicę jąkania się. Przeprowadzili badanie, z którego wynika, że dzieci, które jąkają się mają mniejszą ilość szarej istoty w regionach mózgu odpowiedzialnych za produkcję mowy, niż dzieci mówiące płynnie.
Ich zdaniem, zdobyta wiedza pomoże zrozumieć zależności między strukturą mózgu, a rozwojem zdolności językowych. W ramach badania wykonano skany mózgów 28 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Połowa jąkała się. Chodziło o określenie różnic w zakresie ilości szarej istoty w mózgach dzieci należących do obu grup. Zauważono, że objętość szarej istoty w niektórych regionach mózgów dzieci jąkających się była mniejsza, a w niektórych większa niż badanych, którzy nie mieli problemów z mową.
Jednocześnie dzieci z zaburzeniami mowy miały też mniej istoty białej w strukturach zwanych kleszczami mniejszymi ciała modzelowatego. Obszar mózgu o mniejszej objętości istoty szarej odpowiada za kontrolowanie procesu, w którym informacje o języku oraz dźwiękach przekształcane są w mowę.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.