Zbyt duża ilość kawy powoduje spadek funkcji poznawczych
Tagi: | kawa, herbata, choroba Alzheimera, inteligencja płynna, zdolności poznawcze, działanie neuroprotekcyjne |
Jak dowodzą wyniki najnowszych badań, picie więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie wiąże się z szybszym spadkiem funkcji poznawczych. Natomiast herbata nawet w dużych ilościach działa neuroprotekcyjnie.
- Badacze zbadali wpływ różnych ilości kawy i herbaty na inteligencję płynną – miarę funkcji poznawczych, w tym rozumowanie abstrakcyjne, rozpoznawanie wzorców i logiczne myślenie
- Osoby, które spożywają najwięcej kawy (cztery lub więcej filiżanek w ciagu dnia), wykazują największy spadek inteligencji płynnej w okresie obserwacji. Natomiast umiarkowane spożycie kawy (1–3 filiżanki) może służyć jako pewnego rodzaju czynnik ochronny przed pogorszeniem funkcji poznawczych
- Ludzie, którzy nigdy nie pili herbaty, mieli większy spadek inteligencji płynnej w porównaniu z tymi, którzy spożywali ją w wysokich lub umiarkowanych ilościach
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Zawiera wiele związków bioaktywnych, w tym kofeinę, kwas chlorogenowy oraz niewielkie ilości witamin i minerałów.
Spożycie kawy i herbaty sprzyja zdrowiu, ale...
Spójne dowody z badań obserwacyjnych i epidemiologicznych wskazują, że spożywanie zarówno kawy, jak i herbaty ma korzystny wpływ na zdrowie – zmniejsza m.in. ryzyko udaru, niewydolności serca, zachorowania na nowotwory, cukrzycę i parkinsona. Kilka badań sugeruje również, że kawa może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera.
Istnieją jednak ograniczone dane podłużne dotyczące związków między spożyciem kawy i herbaty a spadkiem funkcji poznawczych, szczególnie w różnych domenach poznawczych. Grupa naukowców pod kierownictwem Kelsey R. Sewell z Advent Health Research Institute w Orlando opublikowała wcześniej badanie osób starszych bez zaburzeń poznawczych, które wykazało, że większe spożycie kawy wiązało się z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych i wolniejszą akumulacją beta-amyloidu w mózgu.
Ich obecne badanie rozszerza niektóre z wcześniejszych ustaleń i bada związek między spożyciem kawy i herbaty a spadkiem funkcji poznawczych w czasie w większej próbie osób starszych. W nowym badaniu wzięło udział 8451 osób, głównie kobiet (60%) i białych (97%) niezaburzonych poznawczo dorosłych w wieku powyżej 60 lat (średni wiek 67,8 roku) w UK Biobank, dużym zasobie badawczym zawierającym dogłębne, anonimowe informacje genetyczne i zdrowotne od pół miliona uczestników w Wielkiej Brytanii. Badani mieli średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący 26, a około 26% było nosicielami genu apolipoproteiny epsilon 4 (APOE e4).
Naukowcy podzielili spożycie kawy i herbaty na tertyle: wysokie, umiarkowane i bez spożycia.
- W przypadku codziennego spożycia kawy 18% zgłosiło picie czterech lub więcej filiżanek (wysokie spożycie),
- 58% wskazało picie od jednej do trzech filiżanek (umiarkowane spożycie),
- 25% stwierdziło, że nigdy nie pije kawy.
- W przypadku codziennego spożycia herbaty 47% zgłosiło picie czterech lub więcej filiżanek (wysokie spożycie);
- 38% wskazało picie od jednej do trzech filiżanek (umiarkowane spożycie);
- 15% stwierdziło, że nigdy nie pije herbaty.
W badaniu oceniano funkcje poznawcze na jego początku i podczas co najmniej dwóch dodatkowych wizyt u pacjenta. Naukowcy wykorzystali liniowe modele mieszane do oceny zależności między spożyciem kawy i herbaty a wynikami poznawczymi. Modele dostosowano pod kątem wieku, płci, wskaźnika deprywacji Townsenda (odzwierciedlającego status społeczno-ekonomiczny), pochodzenia etnicznego, statusu APOE e4 i BMI.
Osoby z wysokim spożyciem kawy wykazały największy spadek inteligencji płynnej
W porównaniu z wysokim spożyciem kawy (cztery lub więcej filiżanek dziennie), osoby, które nigdy nie spożywały kawy (beta = 0,06; SE = 0,02; P = 0,005) i te o umiarkowanym spożyciu (beta = 0,07; SE = 0,02; P = <0,001) miały wolniejszy spadek inteligencji płynnej po średnio 8,83 roku obserwacji.
– Widzimy, że osoby z wysokim spożyciem kawy wykazały największy spadek inteligencji płynnej w okresie obserwacji, w porównaniu z osobami z umiarkowanym spożyciem kawy i tymi, które nigdy nie spożywały kawy – powiedziała Sewell, odnosząc się do wykresów ilustracyjnych. – Nasze dane sugerują, że w tym okresie umiarkowane spożycie kawy może służyć jako pewnego rodzaju czynnik ochronny przed pogorszeniem funkcji poznawczych – dodała.
Kawa czy herbata?
W przypadku herbaty obowiązywał nieco inny wzór. Ludzie, którzy nigdy nie pili herbaty, mieli większy spadek inteligencji płynnej w porównaniu z tymi, którzy spożywali ją umiarkowanie (beta = 0,06; SE = 0,02; P = 0,0090), lub wysokie zużycie (beta = 0,06; SE = 0,02; P = 0,003).
Ponieważ jest to badanie obserwacyjne, „nadal potrzeba randomizowanych, kontrolowanych badań, aby lepiej zrozumieć mechanizm neuroprotekcyjny związków kawy i herbaty”. – Zapewne istnieją różne poziomy mechanizmów, w tym na poziomie molekularnym (prawdopodobnie obejmującym toksyczność amyloidu) i poziomie behawioralnym (prawdopodobnie obejmującym wzorce snu) – oceniła badaczka.
Naukowczyni dodała, że ma nadzieję, że ta linia badań doprowadzi do nowych kierunków badań nad strategiami zapobiegania chorobie Alzheimera. – Mamy nadzieję, że spożywanie kawy i herbaty może przyczynić się do opracowania bezpiecznej i niedrogiej strategii opóźniania wystąpienia choroby Alzheimera i zmniejszania częstości występowania choroby – podsumowała.
W badaniu nie znaleziono danych na temat spożycia kawy lub herbaty w wieku średnim i nie porównano wpływu różnych metod przygotowania lub rodzajów kawy i herbaty – na przykład zielonej czy czarnej herbaty.