ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Celowane terapie skojarzone nadzieją w raku jajnika?

Udostępnij:
Johns Hopkins Kimmel Cancer Center informuje, że terapia skojarzona dwoma lekami wpływającymi na system immunologiczny znacząco wydłuża życie myszy dotkniętych rakiem jajnika. Odkrycie może znaleźć zastosowanie u ludzi.
Terapia skojarzona wydaje się wydłużać przeżycie poprzez zmianę naturalnych proporcji różnych typów komórek układu odpornościowego zwanych makrofagami. Zdaniem badaczy celem terapii jest selekcja komórek immunologicznych.

W ciągu ostatniej dekady prowadzono kilka badań klinicznych, które okazały się obiecujące w odniesieniu do terapii epigenetycznych, które usuwają komponenty chemiczne DNA i białka, które wpływają na aktywację genów związanych z rakiem. Chociaż leki mogą zwalczać raka poprzez przywrócenie funkcji genów, które go niszczą, a zostały wyciszone wskutek choroby, badacze zauważyli również, że medykamenty mogą uwalniać antywirusową odpowiedź immunologiczną pomagającą w naturalnym zahamowaniu procesu nowotworowego.

Różne klasy leków, zwanych terapiami blokującymi poliaminy również wykazały potencjał w hamowaniu wzrostu guzów w modelu zwierzęcym poprzez zapobieganie syntezie i/lub transportowi molekuł koniecznych dla komórek rakowych do rozrostu. Leki te działają również na układ immunologiczny.

Jednak, jak wskazują badacze, leki samodzielnie stosowane nie wykazują efektywności przeciw rakowi jajnika, chorobie, która powoduje 20 tys. zgonów rocznie w USA, nawet jeśli przekłada się na tylko 3 procent nowotworów występujących u kobiet.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.