Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dwa nowe Breast Cancer Units w Bydgoszczy oraz Gdyni

Udostępnij:
Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne SIS udzieliło akredytacji dwóm kolejnym ośrodkom Breast Cancer Units w Polsce. Akredytacje odebrali podczas konferencji o diagnostyce i leczeniu raka piersi Falenty 2018 Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz ośrodek w Szpitalu Morskim PCK w Gdyni.
W Polsce BCU powstały w Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku oraz Gliwicach. To już sporo ośrodków, choć nadal daleko nam do Niemiec, gdzie funkcjonuje około 300 BCU.

- Podstawowym celem BCU jest multidyscyplinarne podejście do pacjentki, w którym nie ma ważniejszych i mniej ważnych osób. To podejście multidyscyplinarne jest ważne, bo jak wskazują doświadczenia, zmienia proces decyzyjny odnośnie samej terapii – mówi prof. Ruben Orda, szef SIS z Uniwersytetu w Tel Avivie.

To właśnie Izrael jako pierwszy postawił na kompleksowe centra leczenia raka piersi. Obecnie na jego osiągnięciach wzoruje się wiele państw na świecie.

Przyznane akredytacje są zarówno na szczeblu międzynarodowym jak i krajowym i obowiązują 5 lat.

Zdaniem prof. Jana Lubińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie każda kobieta po skończeniu 18 lat powinna zostać przebadania w kierunku mutacji genetycznych mogących wywoływać raka piersi. Nawet ujemy wywiad rodzinny nie oznacza, że kobieta jest wolna od ryzyka, bo mutacje mogą przenosić się w linii męskiej.

Jak wskazywał prof. Tadeusz Pieńkowski, organizator konferencji Falenty 2018, prezentuje ona najnowsze osiągnięcia w diagnostyce oraz terapii raka piersi, w szczególności postęp jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.