Specjalizacje, Kategorie, Działy

Europa sceptyczna wobec neratynibu

Udostępnij:
W Europie lek na raka piersi neratynib otrzymał negatywną opinię EMA. Eksperci nie zostali przekonani przez dane kliniczne dostarczone przez producenta tym bardziej, że jego efektywność w minimalnym stopniu różniła się od placebo, a wielu chorych mogło doznać działań niepożądanych.
Komitet EMA stwierdził, że korzyści z leku nie są dostatecznie duże, aby przeważyć nad działaniami niepożądanymi. Jednocześnie amerykańska FDA zaaprobowała lek w lipcu 2017 roku.

Neratynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej celującym w HER2. Miał być stosowany u kobiet z HER2+ rakiem piersi, które przeszły terapię trastuzumebem. Dane o leku pochodziły z badania ExteNet prowadzonym na 2840 kobietach z wczesnym rakiem piersi z wysokimi poziomami HER2. Zdaniem komitetu EMA główna miarą efektywności leku była proporcja kobiet, które żyły bez wznowy do końca 2-letniego czasu badania. Ten cel został osiągnięty u 94 proc kobiet przyjmujących lek i 92 procent przyjmujących placebo. Zdaniem EMA nie jest pewne jak ta różnica w korzyściach zafunkcjonuje w praktyce klinicznej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.