Specjalizacje, Kategorie, Działy
PKPO

Maciej Miłkowski: Przyszły rok nie będzie gorszy, jeśli chodzi o dostępność do terapii onkologicznych

Udostępnij:
– Na pewno przyszły rok nie będzie gorszy niż ten. Uważam, że zrobiliśmy bardzo dużo. Wiemy, że głównym zadaniem jest też leczenie covidu, ale niezależnie od tego cały czas pracowaliśmy nad dostępnością do leków – zapewnił wiceminister w kontekście terapii onkologicznych.
Wiceminister brał udział w spotkaniu specjalistów podsumowujących bieżący rok w onkologii. Wyraził nadzieję, że na nową listę refundacyjną trafi sporo nowych leków, tym bardziej że – jak przypomniał – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w ramach Funduszu Medycznego poddała analizie 40 terapii. – Przed nami bardzo ciekawy rok – zapowiedział Maciej Miłkowski.

Wiceminister przypomniał, że leczenie pacjentów onkologicznych skupia się głównie w programach lekowych, gdzie stosuje się kosztowne i innowacyjne substancje czynne. Przyznał, że na przykład w terapii nowotworów ginekologicznych udało się mocno zmienić program lekowy w zakresie pierwszej linii leczenia raka jajnika i jajowodu.

– Wprowadziliśmy od maja olaparib, który ma 24-miesięczny czas leczenia. U zdecydowanej większości pacjentek z bardzo dobrymi efektami klinicznymi – powiedział, zaznaczając, że resort pracuje nad dopuszczeniem do tego programu kolejnego leku – niraparibu.

Wiceminister stwierdził, że w ramach profilaktyki od 1 listopada wprowadzono z 50-proc. refundacją szczepionkę cervarix, która chroni przed chorobami spowodowanymi zakażeniem wirusami brodawczaka ludzkiego (wirusy HPV).

– Procedujemy drugą szczepionkę – gardasil w profilaktyce, w trybie aptecznym – poinformował. Jednocześnie zaznaczył, że resort czeka na uruchomienie programu bezpłatnego szczepienia przeciw HPV jednego rocznika dziewczynek.

Podkreślił, że w bieżącym roku wiele się zmieniło także w terapii raka płuca, wprowadzono kolejne leki, podobnie jak leczeniu raka skóry. Również w hematoonkologii trzeci rok z rzędu pojawiają się nowe leki.

– Tutaj było największe zapotrzebowanie. Widzimy też, że w tym obszarze pojawia się najwięcej nowoczesnego i skutecznego leczenia. Tutaj jest wiele różnych wskazań – przyznał Miłkowski.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.