Specjalizacje, Kategorie, Działy
Od lewej: Renata Kaznowska, Zoran Stojčev, Paweł Obermeyer

Nowy pododdział chirurgii onkologicznej na mapie Warszawy

Udostępnij:
Szpital Czerniakowski w Warszawie uruchomił Pododdział Chirurgii Onkologicznej i podjął współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii – Państwowym Instytutem Badawczym. To dobra wiadomość dla pacjentów z nowotworami, tym bardziej że ich liczba wciąż się zwiększa.
W otwarciu pododdziału uczestniczyła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Odpowiedź na potrzeby pacjentów
Pododdział Chirurgii Onkologicznej to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, wynikające z ciągle zwiększającej się liczby zachorowań na nowotwory. W placówce pracę rozpoczął prof. Zoran Stojčev, chirurg onkolog z ponad 35-letnim doświadczeniem klinicznym, który przeprowadził kilkanaście tysięcy operacji onkologicznych.

– Skuteczne leczenie chorych jest uzależnione od wczesnego i trafnego rozpoznania nowotworu, jak również od szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w ramach kompleksowej opieki onkologicznej – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Zoran Stojčev, kierownik Pododdziału Chirurgii Onkologicznej i ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uczelni Łazarskiego w Szpitalu Czerniakowskim.

– Pomimo rozwoju nieinwazyjnych technik terapeutycznych chirurgia nadal pozostaje jedną z ważniejszych metod leczenia znacznej większości nowotworów, często dając szansę na wyleczenie – dodaje.

Liczy się współpraca z najlepszymi
Szpital nawiązał współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym, m.in. w ramach Breast Cancer Unit i Colorectal Cancer Unit. Lekarze z obu placówek będą zasiadać we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których ustalana będzie najlepsza dla pacjenta ścieżka terapeutyczna.

W ramach Pododdziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Czerniakowskiego mogą być przeprowadzane m.in. operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką, resekcje tarczycy, operacje nowotworów przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego), które mogą być wykonane metodą klasyczną lub laparoskopową, operacje nowotworów skóry.

Paweł Obermeyer, prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego, podkreślił, że pacjent z chorobą nowotworową powinien być leczony w ośrodkach z możliwością kompleksowej opieki onkologicznej.

– Taką opiekę naszym chorym zapewni współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii – PIB. Dzięki temu pacjent onkologiczny zoperowany w naszej placówce, zależnie od wskazań medycznych, może otrzymać chemio- lub/i radioterapię w Instytucie Onkologii. Obecnie Pododdział Chirurgii Onkologicznej dysponuje 12 łóżkami, ale potrzeby są znacznie większe i będziemy to brać pod uwagę w dalszym rozwoju naszego szpitala – powiedział.

Pierwsze operacje już zostały wykonane
12 października br. w nowo utworzonej jednostce Szpitala Czerniakowskiego odbyły się pierwsze operacje onkologiczne. Prof. Stojčev przeprowadził obustronną mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją piersi, operację raka wpustu żołądka i operację raka tarczycy.

Szpital Czerniakowski to ważny punkt na mapie Warszawy, a uruchomienie możliwości leczenia chirurgicznego nowotworów oraz zapewnienie, przy współpracy z NIO, kompleksowości terapii i koordynacji świadczonych usług niewątpliwie przyniesie ogromne korzyści pacjentom onkologicznym.

Szpital posiada zarejestrowaną Poradnię Chirurgii Onkologicznej, w której pacjent może mieć zapewnioną opiekę przed- i pooperacyjną. Obecnie placówka wystąpiła do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o zakontraktowanie świadczeń w ramach ww. poradni. Do tego czasu pacjenci będą przyjmowani w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej.

Utworzenie Pododdziału Chirurgii Onkologicznej wpisuje się znakomicie w działania m.st Warszawy w obszarze onkologii. 5 października Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła Stanowisko w sprawie Miesiąca Świadomości Raka Piersi, w którym wyraża swoje pełne poparcie dla wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz profilaktyki i leczenia raka piersi. Rada zachęca też prezydenta Warszawy do podejmowania kolejnych działań edukacyjnych, profilaktycznych i wspierających kobiety chorujące na raka piersi.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.