Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profilaktyczna mastektomia i usunięcie jajników i jajowodów w koszyku świadczeń?

Udostępnij:
Resort zdrowia rozważa profilaktyczną mastektomię oraz profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów. Tematem ma zając się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jak informuje resort, do Ministerstwa Zdrowia zostały skierowane wnioski dotyczące zakwalifikowania profilaktycznej mastektomii jako świadczenia gwarantowanego. W zdecydowanej większości przypadków dziedzicznego raka piersi za rozwój choroby odpowiadają dwie mutacje genetyczne, najczęściej genu BRCA1 i rzadziej BRCA2. Szacuje się, że w Polsce żyje około 100 tys. nosicielek mutacji BRCA1.

Aktualnie, w Ministerstwie Zdrowia trwają prace analityczne w tej sprawie i oceniana jest złożona propozycja. Jednocześnie uprzejmie informuję, że procedura kwalifikacji świadczenia zdrowotnego jako świadczenie gwarantowane opisana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakłada między innymi konieczność uzyskania rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz w trakcie procesu oceny technologii medycznych uzyskanie opinii Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydanie rekomendacji poprzedzone jest natomiast analizą skuteczności i bezpieczeństwa terapii, a także jej opłacalności oraz wpływu na budżet płatnika.

Minister Zdrowia przy podejmowaniu decyzji w sprawie zakwalifikowania świadczeń gwarantowanych bierze pod uwagę następujące przesłanki:
1) wpływ na poprawę zdrowia obywateli przy uwzględnieniu:
a) priorytetów zdrowotnych określonych w przez Ministra Zdrowia,
b) wskaźników zapadalności, chorobowości lub śmiertelności określonych na podstawie aktualnej wiedzy medycznej;
2) skutki następstw choroby lub stanu zdrowia, w szczególności prowadzących do:
a) przedwczesnego zgonu,
b) niezdolności do samodzielnej egzystencji w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
c) niezdolności do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
d) przewlekłego cierpienia lub przewlekłej choroby,
e) obniżenia jakości życia;
3) znaczenie dla zdrowia obywateli, przy uwzględnieniu konieczności:
a) ratowania życia i uzyskania pełnego wyzdrowienia,
b) ratowania życia i uzyskania poprawy stanu zdrowia,
c) zapobiegania przedwczesnemu zgonowi,
d) poprawiania jakości życia bez istotnego wpływu na jego długość;
4) skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo;
5) stosunek uzyskiwanych korzyści zdrowotnych do ryzyka zdrowotnego;
6) stosunek kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych;
7) skutki finansowe dla systemu ochrony zdrowia, w tym dla podmiotów zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Resort informuje również do Ministra Zdrowia został skierowany wniosek w sprawie zakwalifikowania jako świadczenie gwarantowane świadczenia „Profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów redukującego ryzyko raka jajników i jajowodów u nosicielek patogennych mutacji w genach BRCA 1/2". Minister Zdrowia po szczegółowym przeanalizowaniu sprawy zlecił Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie rekomendacji w tej sprawie.

- Odnosząc się do kwestii terminów, należy wskazać, że w chwili obecnej z uwagi na niezakończony proces oceny zasadności zakwalifikowania świadczenia zdrowotnego jako świadczenia gwarantowanego oraz brak rekomendacji Prezesa Agencji w przedmiotowej sprawie, nie ma możliwości wskazania konkretnej daty uznania przedmiotowych zabiegów za świadczenia gwarantowane.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.