Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko raka piersi u pielęgniarek pracujących na nocnej zmianie nawet o 58 proc. wyższe niż w populacji ogólnej

Udostępnij:
Kobiety pracujące przez wiele lat na nocnej zmianie mają zwiększone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie raka piersi. W krajach Europy oraz Ameryki Północnej ryzyko to było zwiększone o 19 proc., w odniesieniu do raka piersi aż o 32 proc. Pielęgniarki najbardziej narażone na zachorowanie.
W opublikowanej w Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention metaanalizie przeanalizowano wyniki 3 909 152 kobiet z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Zauważono, że kobiety pracujące przez wiele lat na nocnej zmianie mają zwiększone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie raka piersi.

W krajach Europy oraz Ameryki Północnej ryzyko to było zwiększone o 19 proc., w odniesieniu do raka piersi aż o 32 proc. Dodatkowo zauważono, że na każde 5 lat pracy w godzinach nocnych ryzyko raka piersi rośnie o 3,3 proc.. Grupą szczególnie narażoną na zachorowania są pielęgniarki, u których ryzyko zachorowania na raka piersi było aż o 58 proc. wyższe w porównaniu do populacji ogólnej.

Większa ilość zachorowań na nowotwory w populacji kobiet pracujących na nocnej zmianie wynika prawdopodobnie z zaburzeń rytmu dobowego oraz gospodarki hormonalnej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.