Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Będzie wymóg szczepień przeciwko COVID-19 dla personelu medycznego w Anglii

Udostępnij:
Od kwietnia 2022 roku wszyscy pracownicy publicznej służby zdrowia w Anglii, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami, będą musieli być w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 – ogłosił brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.
Jak mówił w Izbie Gmin, niezaszczepionych jest ok. 103 tys. spośród 1,2 mln pracowników publicznej służby zdrowia NHS. Przynajmniej pierwszą dawkę przyjęło ok. 92 proc. personelu, a w pełni zaszczepionych jest ok. 89 proc. Są to wyższe poziomy niż w całej dorosłej populacji, ale odsetek zaszczepionych w poszczególnych jednostkach terytorialnych NHS waha się od niespełna 80 proc. do prawie 95 proc.

Wymóg szczepień nie będzie dotyczył osób, które z powodów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki, ani personelu niemającego bezpośredniej styczności z pacjentami. Javid zaznaczył też, że nie ma planów, by wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko grypie.

– Musimy unikać szkód, którym można zapobiec, chronić pacjentów, kolegów ze służby zdrowia i oczywiście samą NHS – mówił minister zdrowia. – Trudno przewidzieć, jaki odsetek z liczby niezaszczepionych skorzysta z oferty szczepień. Jeśli spojrzymy na to, co stało się z opieką społeczną, domami opieki od czasu wprowadzenia takiej polityki, to nastąpił znaczny spadek tych liczb i myślę, że możemy spodziewać się tego samego w tym przypadku – oznajmił.

Od czwartku wszyscy pracownicy domów opieki w Anglii muszą być w pełni zaszczepieni, aby móc dalej pracować, utrzymując kontakt z pensjonariuszami, tzn. musi minąć przynajmniej 14 dni od przyjęcia przez nich drugiej dawki szczepionki. Podobnie jak teraz w przypadku NHS, również personelowi domów opieki dano dużo czasu na zaszczepienie się, bo datę wejścia w życie tego obowiązku podano na początku sierpnia.

W związku z wymogiem szczepień dla pracowników NHS pojawiają się obawy, że może to spowodować falę odejść z pracy, co jeszcze powiększy braki kadrowe w służbie zdrowia. Takie same obiekcje zgłaszał w sierpniu br. sektor opieki społecznej, ale – jak poinformował Javid – od tego czasu liczba niezaszczepionych pracowników domów opieki spadła z 88 tys. do 32 tys.

Tymczasem dziennik „Daily Telegraph” podał, że jest 11 688 przypadków osób, które na pewno lub prawdopodobnie zmarły z powodu COVID-19 po zakażeniu się koronawirusem w szpitalu, do którego zostały przyjęte z powodu innych schorzeń. Ponad 40 tys. kolejnych osób w szpitalach zakaziło się koronawirusem, choć w ich przypadku nie zakończyło się to śmiercią.

Ogłoszony przez Javida wymóg szczepień dotyczy tylko Anglii, bo w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa decydują o tym miejscowe władze. Na razie rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej nie zasygnalizowały, że planują wprowadzić obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia lub opieki społecznej.
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.