LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroba niedokrwienna serca: stenty, czy farmakoterapia?

Udostępnij:
Choroba niedokrwienna serca ma wiele masek klinicznych, dlatego trudno stwierdzić kiedy zastosować rewaskularyzację a kiedy leczenie farmakologiczne. Jednak w świetle najnowszych badań nie ma istotnych różnic w wynikach między tymi metodami w zależności jednak od wielkości niedokrwienia – mówi prof. Stefan Grajek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Najważniejsza przy doborze leczenia jest rzetelna ocena dolegliwości klinicznych, rozległość niedokrwienia, ryzyko oraz lokalizacja zwapnień. Do rewaskularyzacji kierujemy chorych z dusznością bolesną w przedziale 3 i 4, wielkość niedokrwienia przekracza 10 – 15 proc, jeśli frakcja wyrzutowa wynosi poniżej 45 proc, w zależności od lokalizacji ( szczególnie punkty newralgiczne) i liczby chorych naczyń - trzy. W przypadku niedokrwienia nieprzekraczającego 10 procent stosowane jest jedynie leczenie farmakologiczne. Należy jednak pamiętać, że stentowanie także wiąże się z późniejszym leczeniem farmakologicznym.

Nie ma istotnych różnic między leczeniem farmakologicznym a rewaskularyzacją w wynikach odległych – 7 i 12 lat, choć w ostatnich 2 latach pojawiły się stenty powlekane lekami, które przełamały negatywny obraz tych zabiegów, zmniejszyły liczbę restenoz oraz śmiertelność. Jednak farmakoterapia w połączeniu ze zdrowym stylem życia, zaprzestaniem palenia, odchudzaniem może przemawiać za tym, że nie ma różnicy między leczeniem farmakologicznym a stentami. Jednakże trzeba pamiętać, że rewaskularyzacja doraźnie likwiduje zagrożenie, a nie leczy samą chorobę. Miażdżyca bowiem postępuje nadal. Terapia farmakologiczna poprawia wyniki zakresu niedokrwienia jednak wtedy, kiedy nie przekracza ono 10 procent masy komory.

W leczeniu choroby niedokrwiennej zmieniło się ostatnio podejście do aspiryny, dotąd uważanej jako ważny lek. Tymczasem okazało się, że aspiryna powoduje gorsze działanie silniejszych leków przeciwpłytkowych oraz osłabia działanie antykrzepliwe Tikagleronu. Badania wykazały także, że skuteczna blokada aktywności płytek przez aspirynę nie przyniosła korzystnych efektów, a zwiększyła istotnie powikłania krwotoczne.
Należy także pamiętać, że zakrzepica w stencie występuje w ciągu pierwszych 30 dni, rzadziej u pacjentów przyjmujących podwójną terapię antypłytkową. Aspiryna powinna być jednak przyjmowana przez miesiąc u chorych z wysokim ryzykiem powikłań krwotocznych, potem można ją odstawić, choć nie Klopidogrel.
Współczesne badania przemawiają także za stosowaniem statyn, aby obniżyć poziom cholesterolu do nawet 55 mg proc, a obligatoryjnie poniżej 70 mg proc. Można do nich dodać Trymatezydynę, która hamuje restenozę oraz poprawia frakcję wyrzutową.

Choroba niedokrwienna prowadzi do przerostu lewej komory serca. W razie wystąpienia bólu niszczone są miocyty – komórki mięśnia sercowego. Wysoko czułe Troponiny mają 76 proc wartość diagnostyczną jako marker śmiertelności, ponieważ mięsień sercowy uwalnia Troponinę w razie jego martwicy i to niezależnie od sposobu leczenia. Dodanie Trimatezydyny powoduje spadek Troponiny.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.